Serkan Demir

Serkan Demir

Hakkında

Serkan Demir, genellikle yaşadığı coğrafyanın siyasi gerçekliklerinden hareketle, işlerinde kültürel bir izlenim haritası oluşturmaya çalışmaktadır. Doğu mitosu ve anlatısı ile ilişkilendirdiği bu haritada, coğrafi stratejiler, müdahale mekanizmaları ve toplumsal pratikler, ironik bir dille görünürlük kazanır. Üzerinde durduğu konuların başında gelen inanç kavramının sınırları ve bunların gündelik hayattaki dönüşümleri ise son yıllardaki üretimlerinin ana motifini oluşturmaktadır. Demir, inanç kavramının siyasal yapı ile kurduğu bağ ve bu bağın toplumsal gerçeklikle olan ilişkisinin ekseninde ortaya çıkan poetik bir üretim alanında oluşan görüntünün genel anlamda algılanış biçimi üzerine çalışır. Bu üretim alanının politik ve muhalif bir derinliği olması, toplumsal pratiklerin yapısal bütünlüğü üzerinden geliştirdiği bir eleştirel bakışla pekişir. Yerleştirme, heykel ve hareketli kurgular gibi değişik teknikleri pratiğinde barındıran sanatçı, işlerini bir nevi “görsel soruşturma” metinleri olarak tanımlar.

Serkan Demir (1975, Kahramanmaraş) 1999 yılında Gazi Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olduktan sonra, 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde yüksek lisansını, 2009’da ise yine aynı bölümde sanatta yeterlik programını tamamladı. Sanatçının katıldığı sergilerden bazıları; Günün Sonunda, OMM-Odunpazarı Modern Müze, Eskişehir (2020), Hiç İstemeden ama Seve Seve/Agah Uğur Koleksiyonu (küratör: Azra Tüzünoğlu), 7. Çanakkale Bienali (2020); Uzağı Görmek Zor (solo), artSümer (2020); Nesnelerin Gizli Yaşamı (küratör: Beral Madra), Evliyagil Dolapdere (2019); Örebro Bienali, İsveç (2017); Ceza Sahası (solo), artSümer (2017); Buradan Nereye?, (Yaygara İnisiyatifi), Bilgi Üniversitesi, Santral (2016); Laboro Ergo Sum – Çalışıyorum Öyleyse Varım, Amber Festival, Santral İstanbul (2015); Paralax – Gizli Özne, Yaygara Sergileri, Arte Sanat (2015); Faaliyet Raporu (solo), artSümer, (2015); Mitolojiler, 3. Mardin Bienali (2015); Tezahür (solo), CerModern (2014).

Sanatçı, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak olarak çalışmalarına devam etmekte ve çalışmalarını Bolu’da sürdürmekledir.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.