Serkan Demir Uzağı Görmek Zor

07/03/2020 - 20/06/2020

.artSümer

.artSümer, Serkan Demir’in yeni kişisel sergisi Uzağı Görmek Zor’a ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar. Yaşadığı coğrafyanın siyasi gerçekliklerinden hareketle, işlerinde kültürel bir izlenim haritası oluşturmaya çalışan sanatçı, bu sergide öznenin mekanla, çevresiyle ve tüm yaşamsal örüntülerle kurduğu zorunlu ilişkileri inceliyor.

"Uzağı görmek zor" tabiri ile fizyolojik bir kusurdan ziyade, toplumları esir almış bir "öngörememe" hali üzerine eğilen Demir, bugünden geleceğe bakmaya çabalayan insanın duygularını heykel ve yerleştirmeleri üzerinden deşifre ediyor. İzleyiciyi günlük yaşamımıza sirayet eden siyaset, onun sosyal ve politik sonuçları, toplumsal olaylar, göç gibi sonuçları, maruz kaldığımız belirsizlikler nedeniyle içine düştüğümüz kaygı hali ve öngörülmesi zor olan bir geleceğe dair düşünmeye davet ediyor. Duygu ve düşüncelerin imgeyi yeniden nasıl şekillendirdiğini gözler önüne seriyor.

Dünyanın bugünkü durumuna baktığımızda küresel savaşların ve çeşitli kitlesel sorunların çoğalmasıyla beraber, çağın insanı yarının bilinmeyen manzarası karşısında müşkül durumda kalmış ve bu belirsizlik ortamı içerisinde kendi yarattığı trajediden kaynaklanan önlenemez bir kaygıya kapılmıştır. Bu nokta da “Büyülü Gerçekçilik” akımının usta yazarı Jose Saramago’ nun ‘Körlük’ adlı eserindeki politik taşlaması ile hem bugünün hem de yarının mesafesini kuşkulu hale getirdiğini söyleyebiliriz. Bilimin artık olguları açıklamaya yetmediği, gerçekliğimizin bozulduğu, hatta artık maddenin yapısından bile emin olamadığımız günümüzde, sistemlerin mevcudiyetini sürdürmek için yaptığı manipülasyonlar ve toplumsal koşulların vahametiyle beslenen bilinç bulanıklığı uzağı görmeyi zorlaştırmaya devam etmektedir. Buna rağmen insan, modern aklın söz verdiği 'geleceğin geleceğinden' oldukça uzaklara savrulsa da güven içinde ikamet edeceği ve hayal kuracağı coğrafyaları bulmak için yola koyulmaktan vazgeçmiyor. O halde insanın göremediği uzak nerededir? Uzak anlaşılmaz ve görünmez midir? Belirsiz ve sessiz midir? Uzak bilinmez ve kaybolan mıdır? "Uzağı görmek zor" mudur?

Serkan Demir, sergide öngörülmesi zor ve bilinmez olan uzak geleceğin ufkuna dair düşünmeye davet ediyor.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.