Serkan Taycan

Serkan Taycan

Hakkında

Serkan Taycan (1978), mühendislik ve fotojurnalizm kökenli bir araştırmacı-sanatçı ve akademisyendir. Yüksek lisansını Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Helsinki Aalto Üniversitesi Fotoğraf bölümlerinde tamamlamış olmasının yanı sıra doktora eğitimine Carleton Üniversitesi (Kanada) Mimarlık Teorisi programında sürdürmektedir.

Araştırma tabanlı işlerinde kentsel ve ekolojik dönüşümünün dinamiklerine odaklanır. Çalışmalarında fotoğraf, video, haritalama ve yürümeyi kullanır. 2013 yılında İstanbul’un tehditkâr dönüşümünün deneyimlenmesine imkan veren İki Deniz Arası yürüyüş rotasını hazırlamıştır. Çalışmaları Venedik Mimarlık Bienali, İstanbul Bienali, Helsinki Fotoğraf Bienali, Sinop Bienali, Cappadox, Selanik Fotoğraf Bienali’nin yanı sıra SALT, İstanbul Modern, Pera Müzesi, MAXXI, MuCEM, Malmö Müzesi gibi kurumlarda sergilenmiştir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversiteleri’nde kent, coğrafya ve görsel sanatlar bağlamında dersler vermiştir. 2015 yılında Cité des Arts, Paris ve 2016 yılında Delfina Vakfı, Londra misafir sanatçı programlarına katılmıştır. İzlanda sanat Akademisi (Reykjavík), Srishti Sanat, Tasarım ve Teknoloji Enstitüsü (Bangalore) and Leeds Sanat Üniversitesi gibi kurumlarda ders vermiş, atölyeler yönetmiştir.

Bir sanatçı kolektifi olan RecCollective’in üyesidir. İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır.

Ölçek
22/10/2020 - 21/11/2020
Karma Ölçek
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.