Serdar Acar

Serdar Acar

Hakkında

Serdar Acar, 1992 yılında İstanbul’da doğdu. 2012-2016 yılları arasında eğitim gördüğü Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden bölüm  üçüncülüğü ve mezuniyet projesi birinciliği ile mezun oldu. 2017 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans Programına kabul edildi. Halen aynı bölümde eğitimini sürdüren Acar, çalışmalarına İstanbul Cihangir’deki atölyesinde devam etmektedir.

"Çalışmalarımda günümüz insanlarının yalnızlığına ve bu yalnızlık içerisinde bizlere mümkün kılınan var olma biçimlerine odaklanmaktayım. Bu çerçeve dahilinde işler üretirken kullandığım mekanlarla bireyin ruh halini, mekanlara açtığım boşluklarla mümkün olan- mümkün olup ulaşılamayan- mümkün kılınan imkan- imkansızlıkları yansıtmayı amaçlıyorum. Yapıtlarımda anlama yönelik  daha dolaylı bir imada bulunmamın sebebi, çoğu zaman arzu duyulan imkan ve imkansızlığa da duyulan arzunun mahremiyetini korumayı amaçlamamdan kaynaklanmaktadır. Sanatsal üretimi, duygu ve düşüncelerimin bir ifadesi olarak gördüğüm ve bu amaç doğrultusunda üretimde bulunduğumdan renk seçimlerini, izleyiciyi herhangi bir başka duygu ve düşünceye yönlendirmeyecek biçimde yapmaktayım."

Seçili sergileri arasında; Bir Yaz Gecesi Rüyası (solo), Pi Artworks Istanbul, Turkey (2023); Eve Dönüş (solo), Naya Studio, İstanbul, Türkiye (2021), Pembe Tepeler ve Katır (duo), Pi Artworks İstanbul, Türkiye (2021); Sessizlik (solo), Galeri Muaf, İstanbul, Türkiye (2019); Eşdeğer (solo), Sevil Dolmacı Art Gallery, İstanbul, Türkiye (2018); Sezi, Artsürem, Ankara, Türkiye (2018); Ben Hep Evdeyim, Galeri Muaf, İstanbul, Türkiye (2018); Rota Sanat Yarışması Sergisi, Plato Sanat, İstanbul, Türkiye (2018); Tekrar Tekrar, Mixer Galeri, İstanbul, Türkiye (2018); Genç Yeni Farklı IX, Zillberman Galeri, İstanbul, Türkiye (2018); Mekan Atölye Sergisi, Cer Modern, Ankara, Türkiye (2018); Artist 2016- Umulmadık Topraklar Sergisi, TÜYAP, İstanbul, Türkiye (2016); Dereceli Mezunlar Sergisi, MÜGSF Ana Galeri, İstanbul, Türkiye (2016); O’art Sanat Yarışması Sergisi, Odeabank Ana Bina, İstanbul, Türkiye (2016), Resim Sergisi , MÜGSF Ana Galeri, İstanbul, Türkiye (2016) ve Reconciliation, Alegory Art Center, İstanbul, Türkiye yer almaktadır.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.