Merve Çanakçı

Merve Çanakçı

Hakkında

Merve Çanakçı'nın ele aldığı konuların temelinde insan ve ruh halleri yer alır. Korkularla baş ediş şekilleri, karar verme anlarındaki duygular, değişime gösterilen direnç ve geçmişten taşınan sınırlamalar gibi konular üzerine kayıtlar betimler.

Çoğunlukla hatalı basılmış kumaşlar üzerine boya, dikiş, çizim, aşındırma, kesme ve kolaj gibi farklı tekniklerle çalışır. Çanakçı, onları başka bir dünyaya ait, dağılmış mekan parçaları olarak görür. Yaşadığımız dünyada anlatılmaya değer bulunmayan varoluş biçimleri ve hikayeler, kumaşların üzerindeki desenler, lekeler ve üretim hatalarıyla bütünleşerek, kendilerini tüm yönleriyle açıkça ifade edebildikleri, bütün gariplikleri ve kusurlarıyla görünür oldukları başka bir boyut kazanmış olurlar.

Merve Çanakçı (1982 Ordu, Türkiye) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Borusan Kültür Merkezi Baskı Atölyesi’nde çalışmalara katıldı. Sanatçı yaşamını ve çalışmalarını Berlin’de sürdürmektedir.

Seçilmiş kişisel ve karma sergileri arasında; "Love Songs", Hopscotch Reading Room, Berlin, (2022); "Yeni Dünya Bahçesi : Ben Neyim?", 48 Stunden Neukölln Festival, Kammer, Berlin, (2022); “Eşik”, artSümer, İstanbul, (2020); ”Bank/Blank”, Alte Sparkasse, Berlin (2018); “Bize Ait Bir Oda”, Ark Kültür, İstanbul (2017); “Stay With Me”, Salon für Kunstbuch at the 21er Haus – Museum of Contemporary Art, Viyana, (2016); “Stay With Me”, WOW Venue beim Kunstraum MOM, Hamburg, (2016); “Stay With Me”, DE KIJKDOOS, Amsterdam, (2016); “Stay With Me”, Weserburg-Museum für Moderne Kunst, Bremen, (2015); “Kağıt Kesiği”, artSümer, İstanbul, (2015); “Stay With Me”, Depo, İstanbul, (2015); “Stay With Me”, Apartment Project, Berlin, (2014); “O Hal”, artSümer, İstanbul, (2012); “Sıfır Noktası”, artSümer, İstanbul, (2011); “Destroy Istanbul”, Galerie Neurotitan, Berlin, (2011); “Kırılıp Dağılmaya Değil, Kırılıp Açılmaya”, artSümer, İstanbul, (2010) ve “A Dream But Not Yours”, National Museum of Women in Arts, Washington D.C., (2010) bulunur.

Çanakçı’nın gerçekleştiği performanslar arasında; “Don’tswallowtheblackhole”, Suriye Pasajı Istanbul, (2009) ve “Blead-Leg”, Galata Perform, Istanbul, (2008) bulunur.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.