Can Pekdemir

Can Pekdemir

Hakkında

(1982) Istanbul'da yaşıyor ve çalışıyor. Ağırlıklı olarak insan ve hayvan bedeni üzerinde metodolojik deformasyonlar üzerine çalışıyor. Bedenlerin farklı ve değiştirilmiş fiziksel kosullar altinda nasıl biçimleneceği üzerine denemeler yapıyor. Aynı zamanda Istanbul Bilgi Üniversitesi, Görsel Iletişim Tasarımı bölümünde 2006-2012 seneleri arasında öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra, şu an Bahçeşehir Üniversitesi'nde ders vermeye devam etmektedir.

Can Pekdemir’in çalışmaları bedensel biçimlerin tekrar yapılanması ve biçim bozulmasını, varlığın içinde bulunduğu fiziksel yasa değerlerini değiştirerek veya varlıkların mevcut iskelet ve/veya kas sistemlerinin sınırlarını genişletip daraltarak, zaman içerisinde yüzey anatomisinin tekrar şekillenmesini belgelemeye odaklıdır. Pekdemir’in “Klavikula Üzeri” bedensel biçimler üzerine çalışmalarının insan boyun ve kafa bölgesinin yüzey anatomisi üzerine çalışmalar içeren ve portrelerle sonuçlanan ilk aşamasıdır. ‘Başta meydana gelen deformasyonlar, onun dünyevi karakteridir.

Bunlar aslında hayvansal, doğal veya yüze ait biçimlerin arasında bir diyalog değildir. Bu deformasyonlar, etki sonrası oluşmuş bozukluklardan ziyade mutasyonlardan kaynaklı varoluşsal bozukluklardır. Evrimsel süreçlerin sonucunda oluşmuş olan spekülatif biyolojik biçimlenmelerdir. Can’ın gerek devinimler olarak, gerek vetireler olarak gerek de manipülasyonlar olarak izlediğimiz süreçlerinin tümü evrime atıfta bulunmaktadır. Bu tekniklerin devinime ve vetireye ait yönleri mutasyona uğramış yapısal genetiklerdir.

*Yrd. Doç. Atıf Akın, Rutgers Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.