Can Pekdemir, Cemil Batur Gökçeer, Çınar Eslek, Emin Altan, Lale Tara, Mehmet Güleryüz, SENA Bashibazouk Volume IV: “İnsana dair hiçbir şey bana bîgâne olamaz.”

26/11/2019 - 28/12/2019

The Empire Project

The Empire Project'in Ekavart Gallery ev sahipliğinde Kasım-Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleştirdiği Bashibazouk Volume IV sergisi, 8 sanatçının eserlerinden bir seçki sundu.

Bashibazouk serisinin bu son bölümüne ismini veren, “İnsanın Bigâne Olduğu Bir Şey Yok”; başlığı Terence'ın M.Ö. 165 senesinde yazdığı eşsiz oyunu “The Self-Tormentor” dan bir alıntı. Tarih boyunca John Donne, Karl Marx ve Michel de Montaigne gibi önemli düşünürlerin yapıtlarına büyük ilham olan bu cümle; sergide yer alacak çalışmaların ortak zihninin kapısını açan anahtar oldu. Temelinde zihinsel olduğu kadar, hem fiziksel hem de entelektüel bir bütünün yadsızlığı: salt, insan olma durumu hali. Tetikte durmayan, tarafsız, vaaz vermeyen, mamafih dünyadan bıkmış ve bezgin enerjiye de sahip bu hal, hepimizin acısını çektiği varoluşsal insanlık durumunun, biz–insan olmayana kadar devam edeceğini vurguluyor.

Bashibazouk, Osmanlı Ordusundaki düzensiz, gönüllü askerlerden oluşur, düşmanı korkutan ve izci/gözcü görevleri yapan Bashibazouk’lar 19. Yüzyılda, başına buyruk tavırları yüzünden, Osmanlı İmparatorluğu tarafından bertaraf edilmiştir. 20. Yüzyılda Belçikalı karikatürist Hergé karakterlerinin ağızında küfüre dönüşen Bashibazouk, güncel kültür sahnesinde insanlık haline, sanatçılarının keşfeden, zorlayan, yer yer korkutan ve risk alan yapıtlarının doğası sebebiyle, Bashibazouk kelimesinin çağrışımlarına bir atıf niteliğindedir.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.