CANAN Vuslat

10/02/2024 - 16/03/2024

.artSümer

Sanatsal pratiğini resim, fotoğraf, minyatür, video, performans ve enstalasyon gibi geniş bir yelpazede sürdüren CANAN, .artSümer’deki ilk kişisel sergisiyle son döneme ait çalışmalarını izleyicilerle buluşturuyor.

CANAN son dönem üretimlerinde masalları ve mitolojik anlatıları, kişisel ve kolektif hikayelerden hareketle şekillendirerek imgeler aracılığıyla yeniden yorumlar. Doğadan beslenip anlam kazanarak sembolize olan, zaman zaman ürkütücü, zaman zaman güzelliğin tanımı olan imgelerin zihnimizde yarattığı bilişsel, sezgisel ve düşsel etkilerinin farklılıklarına odaklanır.Sanatçının eserleri çağdaş bir bakış açısıyla semboller, malzemeler, sesler, mitler ve hikayeleri katmanlaştırarak, hafıza üzerine özgün bir perspektif sunar.

Serginin başlığı olan Vuslat “kavuşma, birleşme, bir araya gelme” anlamlarını taşır. Bilhassa sevgiliye kavuşma manasında kullanılan bu kelime, sergide sevgiliye kavuşmak kadar özgürlüğe, mutluluğa, kaygısız ve tasasız bir huzura kavuşma gibi çoğul anlamları da yansıtır. Kelimenin içerdiği anlamlar yapıtlarla beraber okunduğunda, her varlığın yaşamı boyunca kavuşmayı dilediği birbirinden farklı arzuyu kapsar.

Vuslat, masalsı ve mitolojik karakterler ve öğelerle bezeli büyük boyutlu yerleştirmeler ve heykellerle özgün bir imgelem dünyasını yansıtır. Yapıtlar arasında çehresi ve hikayesiyle odak noktalarını kendine çeken Şehretün’nar, sanatçının önceki dönemlerde tül, kumaş, payet ve boncuklardan yapılmış heykellerini anımsatırken, boyut ve ışıklandırmasıyla daha farklı bir konumda üç boyutlu minyatür yerleştirme olarak sergide yer alıyor. İslam mitolojisinde nurdan (ışıktan) yaratılmış bir varlık olan Şehretün’nar cinlerin anası olarak tasvir edilir: Binlerce yüzü ve her yüzünde farklı ifadesiyle doğanın oluşumuna, aşkın varlığına ve yaşamın kendisine kavuşmak üzerine kurgulanmış bir hikayeyi izleyiciye sunar. Sanatçının yazdığı ve seslendirdiği "Şehretün’nar masalı” yapıta işitsel olarak eşlik eder. Serginin ismine ilham veren çalışmalardan biri olan ve islam mitolojisindeki Burak figüründen esinlenerek şekillenen Her Hasretin Bir Vuslatı Vardır adlı kaligrafik heykel ise; sevinci, mutluluğu ve şükran duygusunu içinde barındıran bir kavuşmayı temsil eder.

Vuslat; masalların, mitolojinin sıra dışı karakterlerini ve doğa varlıklarını özgün bir evrende yeni biçim ve formlarda sentezleyerek, zamansız/emsalsiz bir hikayede gezinmenin kapılarını aralıyor. CANAN'ın son bir yıl içinde ürettiği kurutulmuş bitki ve çiçeklerden, tel, plastik, karton gibi birbirinden farklı malzemelerden oluşan yapıtlarını da içeren sergi, sanatçının güncel üretim yelpazesine dair geniş bir perspektif sunuyor.

 • CANAN
  Üç boyutlu minyatür, akrilik boya, kil, payet, boncuk, elyaf, buluntu obje, yosun
  42x57x7 cm
  İncele
 • CANAN
  Üç boyutlu minyatür, akrilik boya, kurutulmuş bitki, kil, payet, boncuk, elyaf, buluntu nesne, yosun
  62x34x10 cm
  İncele
 • CANAN
  Üç boyutlu minyatür, akrilik boya, kurutulmuş bitki, kil, payet, elyaf, buluntu obje
  42x48x10 cm
  İncele
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.