Nancy Atakan & Kalliopi Lemos It still is as it always was

20/02/2020 - 15/07/2020

Pi Artworks - Londra

Pi Artworks Londra hikaye anlatımı, kimlik ve kadınlık deneyimi alanlarındaki çalışmalarıyla uluslararası alanda ses getirmiş iki önemli sanatçı Nancy Atakan ve Kalliopi Lemos’un ilk defa bir araya geleceği It still is as it always was (Hala her zaman olduğu gibi) adlı sergiyi sunmaktan mutluluk duyar. Sergi, Atakan ve Lemos’un ortak üretimleri olan Necklace of Time (Zaman Kolyesi) isimli film ve sanatçıların birçok yeni kişisel çalışmalarının yanı sıra, açılış akşamında Necklace of Time filminden yola çıkan özel bir performansa ev sahipliği yapıyor.

Necklace of Time’da, Atakan ve Lemos ritüel benzeri bir performans sergileyerek sonsuz ve şiirsel bir dünyaya adım atarlar. Sanatçılar, boyunlarında taşıdıkları Osmanlı tasarımlarına göndermeler içeren ve Bizans zırhlarını hatırlatan rengarenk mücevherlerle bezeli ağır altın kolyeleri çıkarmaya başlar ve yerlerine yaşanmışlıkları yansıtan küçük işleme kelimeler yerleştirir – Doğum, sevgi, arkadaşlık ve evlilik. Atakan ve Lemos’un bu sergideki iş birliğinin oluşumu, bir nesilden diğerine aktarılan, sevgi dolu hikayelerin ve hatıraların ‘saklayıcılarının’ sıklıkla kadınlar olmasına ve de kadın ve aile hikayelerine yönelik ortak bir meraka dayanıyor. Yaşamın önemli bir aşamasından diğerine, gençlikten olgunluğa geçerken taşıdıkları kati önem düşünüldüğünde, paylaşılan bu hatıralar çok değerli bir miras. Hayatın her aşamasında bir yandan önemli şeyler kazanırken bir yandan da kaybetmemiz, Necklace of Time’da Atakan ve Lemos’ın giydiği, özenle işlenmiş kolyelerin dışa vurduğu süsleme ve ikame etme eylemlerinin ritüelliğinde somutlaştırılarak ifade edilir. Olgun bir yaştaki kadın sanatçılar, gençlikte arzulamış olabilecekleri materyalist süslemelere artık ihtiyaç duymadıklarını fark ederler. Şimdi sadece deneyimlerin ve ilişkilerin hatıraları önem taşır ve bu zenginlikler paylaşılıyor olmalarıyla daha değer kazanır. Tıpkı zamanında onlara aktarıldığı gibi, kızlarına ve onların kızlarına uzatılacak ‘mücevherler’ işte bunlardır.

Nancy Atakan & Kalliopi Lemos, Necklace of Time, çift kanallı dijital film, 7 min., 2020

“Yaşadığım tüm değerli anların elmasları, yakutları ve altınları, ah küçüğüm, şimdi seni güzelleştirmeliler.
Onları ileri taşıyacak olan sensin çünkü sen geleceksin!”

- Nancy Atakan & Kalliopi Lemos, Necklace of Time

Bu kaçınılmaz aşamalar, mevsimlerin doğal akışını ve belki de T.S. Eliot’ın Çorak Ülke’de anlattığı gündüzün geceye dönüşmesini taklit eder; “Sabah vakti uzun adımlarla arkandan giden” gölge, “akşam saatinde seni karşılamak için dikilen” gölgeye dönüşür. Çağdaş Batı kültürü genç kadınlığa aşırı önem atfetmiştir. Feminizme dayanan evrensel bir eşitlik ihtiyacı ancak genç kadınların yanı sıra yaşlı kadınların deneyimlerine ve imkanlarına da değer vererek ele alınmaya başlanabilir.

“Birlikte çalışmak bizim için harika bir süreç oldu; birbirimizin işlerine yönelik karşılıklı bir beğeninin yanı sıra uzun süreli ve destekleyici bir dostluk üzerine kurulu bu süreç, birçok yönden Necklace of Time’da ele aldığımız konulara yansıdı. Güçlerimizi birleştirdik, fikirlerimizi paylaştık ve birbirimizden öğrendik. Kadın ve sanatçı olarak, kadınların keşfedilmemiş deneyimleri ve duygularına bir ses vermek istedik ve zengin, çok boyutlu bir sergi yaratmak için şiir ve güzelliği sevgiyle paylaştık.”

- Nancy Atakan & Kalliopi Lemos

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.