Şahin Domin ve Osman Nuri İyem İki Perdelik Oyun

22/09/2020 - 22/10/2020

Evin Sanat Galerisi

Şahin Domin ve Osman Nuri İyem İki Perdelik Oyun başlıklı sergiyle 22 Eylül 2020’de  Evin Sanat Galerisi’nde izleyici ile buluşuyor.

Küratör: Fırat Arapoğlu

İki Perdelik Oyun Osman Nuri İyem ve Şahin Domin’in düet sergisinin başlığı. Bilindiği üzere perde, tiyatroda eserin her bir bölümüne verilen isim. Bu açıdan, sergide Domin ve İyem’in mekâna dağılan eserleri bir bütünü tamamlarken, izleyici de kendisinin aralayacağı perdeler arasındaki geçişlerle, yapıtların anlamları ve kolektivitesi üzerine düşünülebilecek. Uzun bir dostluğa sahip iki sanatçı, böyle bir düet yaklaşımla izleyicinin eserler arasında analojiler kurmasına izin vermekteler.

Bir yanda heykel ve fotoğraf üzerine çalışan Şahin Domin, doğa ve insan arasındaki diyalektik ilişkiyi sorguluyor. Sıklıkla mermer malzeme kullanan Domin, heykel çalışmalarında yetkin biçim ve form uygulamalarının yanında, şiddet, masumiyet, göç ve yaşam döngüsü gibi doğaya ve insanlığa dair önemli kavramları işliyor ve böylece simgeler ve işaret ettikleri arasındaki derin ilişkiyi sorguluyor. Form verdiği insan ve hayvan bedenlerinin farklı koşullarda maruz kaldıkları olaylar, heykellerinde tüm dramatik etkileriyle öne çıkıyor.

 Diğer yanda kültürel değer yapılarını araştıran Osman Nuri İyem, koronavirüs arifesindeki ve sonrasındaki süreçte distopik bir biçime bürünen gökdelenleri mercek altına alıyor. Bu anıtsal yapılar daha düne kadar ekonomik gelişmenin sembolüyken, ilgili süreç içinde birer mezar steli formuna büründü. İçindekiler hayatta kalmaya çalışırken, pandeminin sembol yapılarıysa bu kez süpermarketler olmaya başlamıştı. İşte Osman Nuri İyem Steril adlı yeni serisinde toplumsal pratik içinde gelişen söylemlerin bugün vardığı noktaya dair imgesel bir grafik çıkartıyor. İyem, çalışmalarında genel olarak insana ve medeniyete dair göz ardı edilen olguları perspektifin farklı veçheleri ve farklı görme rejimlerini kullanarak görünür kılıyor.

 

İki Perdelik Oyun, tüm bireysel ve toplumsal veçheleriyle darbeler, halk ayaklanmaları ve pandemilerin yaşandığı çağımızın fragmanter yapısının dayandığı geçerlilik alanını, bunların tarihsel dayanaklarını ve bu yaklaşımların iç-dünyalarını analiz etmek ve görünür kılmak arzusunda. Siyah-beyaz tonların kullanıldığı sergi, zıtların birliği yasasını kullanarak, tüm ele aldıkları konuların özdeşlikleri kadar farklı ve sınırsız biçimde karşıt olduklarını ortaya koyuyor: Amaçlanan sadece anlamaya ve anlatmaya çalışmak.

Sezonun ilk sergisi olan İki Perdelik Oyun 22 Ekim 2020 tarihine kadar Evin Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

 

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.