Osman Nuri İyem

Osman Nuri İyem

Hakkında

Osman Nuri İyem (1987, İstanbul) University of Miami’de sinema ve fotoğraf, FAMU’da sinema üzerine eğitim aldıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini 2013’te University of Kent’te ‘’Brecht’in Geçerliliği: Yabancılaştırma Teorilerinin Günümüz Medyasında İncelenmesi’’ isimli teziyle tamamlayan sanatçı, 2016’dan beri kurucu ortağı olduğu Taşeron Bağımsız Sanat İnisiyatifi ile bir çok disiplinlerarası sergi düzenledi ve katılımcıları oldu. İyem 2018 yılından beri Evin Sanat Galerisi’nin kreatif direktörlüğünü üstlenmektedir.

Belgesel ve kurmaca arasındaki ilişkilerin öne çıkarıldığı çalışmalarında, hikaye anlatımı ve tarih yazımı arasındaki sınırların bulanıklığına dair sorular ortaya koyar. Bilginin aktarılırken nasıl kurgulandığı ve bu kurguların arkasındaki estetik ve politik niyetlerle ilgilenir. Birçok deneysel videosu ve müzik videosu bulunan Osman Nuri İyem’in ilk filmi Bulutlar (40’, 2019) 38. İstanbul Film Festivali’ne seçilmiş, 7. Antakya Uluslarası Film Festivali’nde seyirci özel ödülü almıştır. Son yıllarda katıldığı sergiler arasında Düşüş (2018), Passengers of a Kaleidoscopic Journey (Kaleydoskopik Yolculuğun Yolcuları, 2018), Sonsuz ve İmge (2018), Sorular ve Cevaplar (2018), Konstrükt (2019), Hiç Boyun Eğer Mi İnsan (2020) ve İki Perdelik Oyun (2020) sayılabilir.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.