Selma Parlour Activities for the Abyss

21/11/2019 - 11/01/2020

Pi Artworks - Londra

Ödüllü Ressam Selma Parlour’un geçtiğimiz iki yılda gerçekleştirmiş olduğu otuzun üzerinde yapıtını ilk defa sanat izleyicileriyle buluşturan Activities for the Abyss sergisi Pi Artworks Londra’da 21 Kasım 2019’da açıldı. Selma Parlour desen, baskı ve farklı boya izlenimleri veren ancak yağlı boya kullandığı resimlerinin yanı sıra sanatsal üretkenliğiyle de tanınıyor. Activities for the Abyss sergisi sanatçının ışıldayan yumuşak renk katmanlarını, zarifçe işlenmiş, kalemle çizilmiş gibi gözüken yağlı boya çizgilerini ve ustaca arıttığı mat yüzeyleri, resmin iki boyutluluğunu vurgulayan diyagramsal yaklaşımını, bir oyma kakma işi gibi ortaya çıkardığı renk ünitelerini; mekansız temsile, trompe-l’oeil illüzyona, çok yönlü değişmez algıya ve bilişsel tamamlamalara, mise en abyme’e, tekrara (varyasyon ve yer değiştirmelerle) ve de resmin materyal gereçlerine verdiği önemin yanı sıra; mimari, sanal ve uzaysal keşiflerini görme imkanı sunuyor.

“Pratiğime, dizimsel bir mercek aracılığıyla yaklaşıyorum; tarihsel soyut resme ilişkin teorik bildirileri ve içsel/dışsal anlaşmaları değerlendirmek için kendime özgü bir koda yaratmaya çalışıyorum. Bu sergide soyut-resimlerimin-yerleştirmelerinin-fotoğraflarının-soyut-resimleri ve analitik olarak yüklü çerçevedeki resimlerim, galeri duvarlarını çoğaltılmış ve dağıtılmış sayısız imajla dolduruyor. Ayrıca bireysel yağlı boya pratiğim, stüdyomun ötesinde gerçekleşen mekanize edilmiş 3 prosedürün izlerini taşıyor. Bu 3 makinanın; 1) bir lazer oyma makinası, 2) eski teknoloji bir çoğaltıcı ve 3) yaşlanmakta olan bir endüstriyel kodlama makinası – her biri yaratıcı gelişimime kendi imkanları ve sınırlamalarını dayatarak, ayrıntılı şekilde tasarladığım metodolojime kendilerini teslim ediyorlar.” Selma Parlour

Selma Parlour: (Johannesburg, G.A., 1976). Ödülleri; Mark Rothko Memorial Trust, Sanatçı Rezidansı Ödülü (2018); Sunny Dupree Ailesi, Kadın Sanatçı Ödülü, Summer Exhibition, Royal Academy of Arts, Londra (2017) ve John Moores Resim Ödülü (2016). Diğer önemli ödülleri; Dio Horia, Atina ve Mikonos Adası, Yunanistan, Sanatçı Rezidansı (2015), Arts Foundation İkincilik Ödülü, UK (2014). Goldsmiths Londra Üniversitesi’nde doktora çalışmaları süresinde, Selma Parlour Araştırma Desteği Ödülü’ne (2012) layık görülmüştür ve 2014’te sanat alanında doktorasını tamamlamıştır. Aynı sene, çalışması Thames & Hudson Uluslararası Yarışması ve Yayını Geleceğin 100 Ressamı’na seçilmiştir. Seçili sergileri arasında; Sacha Craddock küratörlüğünde Upright Animal,  Pi Artworks, Londra (2018, kişisel sergi); Parlour Games, Marcelle Joseph Projects, House of St Barnabas, Londra (2016, mekana özgü yerleştirme, kişisel sergi); MOT International, Londra (2012, kişisel sergi); Selma Parlour & Yelena Popova, Horton Gallery, New York (2012) ve Bloomberg New Contemporaries, ICA, Londra (2011) bulunmaktadır. Yer aldığı koleksiyonlar arasında Saatchi Gallery, Londra bulunmaktadır.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.