Deniz Üster

Hakkında

Deniz Üster’in pratiğinde, jeolojik ve bilimsel araştırmalar, antropolojik ve tarihsel olana nüfuz eder. Bilimkurguyu temel disiplini olarak kullanan Üster, çoğulcu sosyal anlatılar yaratır ve bu 'filmsel' anlatılarda doğadaki kurgusal bir değişim, alternatif toplumsal yapıların, kültürlerin, ekonomik sistemlerin, geleceklerin ve tarihlerin temelini oluşturur.

Pratiğinde oyuncu bir yaklaşım izleyen sanatçı, uzay araştırmalarından yola çıkarak, Dünya'daki yaşamın ötesinde tasavvur edilecek bir adalet kavramının merkezi tartışma olduğu etik muammalar yaratır. Bu etik muammaların izleyicide yol açtığı ikirciklilik, eserlerindeki performatif yönü ortaya çıkarır.  Bizi çoktürlülük yaklaşımlarını aşan bir birliktelik hayal etmeye davet eden Üster sadece mikroorganizmaları değil, sudan minerallere kadar tüm elementleri ve güçleri içeren bir çoğulluk düşler. Bu nedenle malzemeler ve süreçler Üster'in çalışmalarında özel bir önem taşır.

Sanatçı, heykellerinde ve filmlerinde kullanmak amacıyla belirli bir hafızaya sahip bazı özel nesne ve materyallerin peşine düşer. Bu nesneler ayın yörüngesinde tomurcuklanan bir fidanın yapraklarından, Nasa'nın Mars jeolojisine yakınlığı sebebiyle numune olarak örneklediği dünya taşlarına; pek çok yaşama mal olan bir fabrika patlamasından toplanan toza ve barındırdığı hafıza sebebiyle biriktirilen çöplere kadar uzanır. Bu nesneler Üster’in çalışmalarında katmanlandırılarak sanatçının öykülemesine eklemlenir.

İnşaat sektöründe kullanılan malzemeleri geleneksel el sanatları yöntemleriyle birleştirerek özel teknikler geliştirmiş olan Üster, minyatür dioramalar, enstalasyonlar, filmler, çizimler ve OTHERSCAPES markası altında ürettiği heykelsi şapkalar aracılığıyla sinematik spekülatif kurgusal anlatılarını yaratmaya devam etmektedir.

Deniz Üster (1981, İstanbul), İskoçya’da yaşayan ve üreten multidisipliner bir sanatçı ve araştırmacıdır. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden Resim üzerine lisans, Sabancı Üniversitesi'nden Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı üzerine yüksek lisans ve Glasgow School of Art’ta Görsel Sanatlar üzerine yüksek lisans derecesine sahiptir. Sanatçının çalışmaları daha önce ICA (Londra), CCA (Glasgow), !f İstanbul Bağımsız Film Festivali ve Sabancı Müzesi'nde (İstanbul) sergilendi. Konuk sanatçı programları ve yeni iş üretimine yönelik uluslararası ödüller ve komisyonlar alan Üster’in işleri, Güney Kore, BAE, Hong Kong, İrlanda, Fransa, Hollanda, İtalya, Şili, Azerbaycan, Finlandiya, Almanya, İngiltere ve Türkiye'de sergilendi.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.