Deniz Aktaş

Deniz Aktaş

Hakkında

Deniz Aktaş çizim ve resimlerinde, kentlerin hafızasında yer eden travmaları insan ve mekân ilişkisi üzerinden irdeler. Sanatçının büyük bir titizlikle betimlediği sahneler çetrefilli, derinlikli ve dağınık bir kentin binalarına kentsel dönüşümün, zorla tahliyenin, yıkım ekiplerinin ve hatta çatışmaların bıraktığı izleri taşır. Aktaş’ın içinde yaşayanları yutan, boğan, sarmalayan ve görünmez kılan binaları izleyicide bir girdaba kapılma veya labirentte kaybolma hissi yaratır.

Deniz Aktaş (1987 Diyarbakır, Türkiye) Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi resim bölümü ardından Yeditepe Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Paris'te gerçekleşen Cité Internationale des Arts misafir sanatçı programına katıldı (2016). Seçilmiş kişisel ve karma sergileri arasında Permafrost (küratör: Vincent Honoré), La Panacé - MoCo, Montpellier (2020); “Yedinci Kıta” 16. İstanbul Bienali (küratör: Nicolas Bourriaud), (2019); ”Yokyerler", artSümer, İstanbul (2018), “İmkansız Uzam" (küratör Derya Yücel) Kasa Galeri, Istanbul (2017); "Poser Son Temps", On-Off Site, Paris (2017); "Wider den Grautönen" (küratör Cerem Erdem), Pasinger Fabrik Gmbh, Münih (2016); "Açık Şehir", Pilot, Istanbul (2016) ve "Mitolojiler", 3. Mardin Bienali (2015) yer alır. 2019 yılında faliyete geçen ARTER Araştırma Programı’nda çalışmalarını sürdürmekte olan sanatçı İstanbul ve Diyarbakır’da yaşamaktadır

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.