Deniz Aktaş

Deniz Aktaş

Hakkında

Yaşamını ve çalışmalarını İstanbul ve Diyarbakır arsında sürdüren Deniz Aktaş mürekkeple çizdiği eserlerinde durağan anlara ait gelip geçici mekanları tasvir eder. Çizimlerinde kent hafızasında yer eden travmaları, insan ve mekan ilişkisi üzerinden irdeler. Sanatçının büyük bir titizlikle betimlediği sahneler; çetrefilli, derinlikli ve dağınık bir kentin yapılarında kentsel dönüşümün, tahliyenin, yıkımın ve hatta çatışmanın bıraktığı izleri taşır.

Farklı görüntüleri birleştirerek oluşturduğu kompozisyonlar ile izleyicinin mekan algısını soyutlaştırırken “yer”in belirsizliğini ve insanın yokluğundan kaynaklanan bir huzursuzluğu da ortaya çıkarır. Sanatçının özenle resmettiği görüntüler, yıkımların hatta darmadağın ve derme çatma bir şehrin yapılarında ince ama gözle görülür bir arbedenin izlerini taşır. Aktaş, içinde yaşayanları yutan, boğan sarmalayan ve görünmez kılan duygusu ile izleyicide adeta bir labirentte kaybolma hissi yaratır.

Deniz Aktaş (1987 Diyarbakır, Türkiye) Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi resim bölümü ardından Yeditepe Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Aktaş, 2016 yılında Paris’te gerçekleşen “Cité Internationale des Arts”, 2022 yılında Mülheim an der Ruhr’da gerçekleşen “Urbane Künste Ruhr & Macroscope” misafir sanatçı programına ve 2020 yılında ARTER Araştırma Programı’na katılmıştır.

Seçilmiş kişisel ve karma sergileri arasında, “Tesadüfi Bir Kronolojinin 76 Parçası", (Küratör: Duygu Demir), artSümer, İstanbul (2022); “Burası”, (Küratör: Kevser Güler), Yapı Kredi Kültür Sanat, İstanbul (2021); “Permafrost”, (Küratör: Vincent Honoré), La Panacée MOCO, Montpellier (2020); "Yedinci Kıta - 16. İstanbul Bienali”, (Küratör: Nicolas Bourriaud), İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, İstanbul (2019); "Yokyerler", artSümer, İstanbul (2018); “Şimdinin Peşinde”, İstanbul Modern, İstanbul (2018-2020); “İmkansız Uzam”, (Küratör: Derya Yücel), Kasa Galeri, İstanbul (2017); "Poser Son Temps", On-Off Site, Paris (2017) ve "Wider den Grautönen”, (Küratör: Ceren Erdem), Pasinger Fabrik Gmbh, Münih (2016) bulunur.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.