Burhan Kum

Burhan Kum

Hakkında

Burhan Kum, 1962 yılında İstanbul’da doğdu. 1973–1981 yılları arasında Darüşşafaka Lisesi’nde okuduktan sonra, İTÜ Elektronik Bölümü’ne girdi. 1978 yılından itibaren dergilerde karikatürleri yayınlanmaya başlayan Kum, 1981–1983 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde karikatürcü olarak çalıştı. 1983 yılında üniversiteden ayrılarak kaçak göçmen olarak Hollanda’ya gitti. 1984–1989 yılları arasında Amsterdam Rietveld Akademisi ve Den Bosch Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde (Koninklijke Akademie voor Kunst en Vormgeving Den Bosch) eğitim alan Burhan Kum, Den Bosch Akademisi Resim Bölümünden mezun olduktan sonra Amsterdam’da atölyesini kurarak burada karma sergilere katıldı. İlk kişisel sergisini 1992 yılında Bakü Güzel Sanatlar Merkezi’nde açtı.

1995’te Antalya’ya yerleşen sanatçı aralıklarla Akdeniz Üniversitesi GSF’de sözleşmeli öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bugüne dek resim ve heykellerden oluşan 13 kişisel sergi açan Kum çalışmalarını Antalya’daki atölyesinde sürdürmekte ve çeşitli dergilerde sanat üzerine yazılar yazmaktadır. Kum’un Kasım 2019’da 1984 Yayınları’ndan çıkmış Gentile Bellini’nin Konstantiniyye Günlükleri adlı bir çizgi romanı da vardır.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.