Aslı Işıksal

Aslı Işıksal

Hakkında

Sanatçı, insanın domestik, gündelik yaşamından yola çıkarak dünyanın içinde bulunduğu durumun bir haritasını çıkartmayı hedefler. Uyku hali teması etrafında şekillendirdiği 3d baskı heykelleri, insanın doğa karşısında risksiz, korunaklı rutin yaşamını betimler. Son dönem çalışmalarının temeli ise, biyolojik, ilkel olan birinci doğa ile burada kendine yer açarak ikinci bir doğa kuran insanın ilişkisine dayanmaktadır. Sanatçı kendi içinde hareketlilik ve canlılık taşıyan rüzgâr, gökyüzü, su gibi doğaya ait elemanları durağanlık ve eylemsizlik halindeyken irdeler. Kimi zaman birbirine karşıt, kimi zaman da geçirgen olarak konumlanan bu doğa çekişmeleri, sanatçının resimlerine ve 3d heykellerden oluşan düzenlemelerine konu olmuştur.

Aslı Işıksal (d. 1980, Ankara) 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat dalında Yüksek Lisans Programını bitirdi. 2012’de bir yıllık süreyle Çek Cumhuriyeti’nde Jan Evangaliste Purknye Üniversitesinde çalışmalarını sürdürdü. 2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sanatta Yeterlik programını bitirdi. Estonya, Avusturya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, İstanbul ve Ankara dâhil olmak üzere pek çok ülke ve kentte ulusal ve uluslararası sergide yer aldı. Kişisel Sergilerinin yanı sıra çalışmaları KRANK Art Galeri, DEPO, MamutArt18, Siyah Beyaz gibi mekanlarda sergilendi. Sanatçının pek çok kurum, kuruluş ve özel koleksiyonda eserleri bulunmaktadır. Sanatçı, yaşamına ve çalışmalarına Ankara’da devam etmektedir.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.