Piramid Sanat

Hakkında

Yaşamın içinden geçerken, ilk çocukluk yıllarımızdan itibaren her birimiz kendi ilgi alanlarımızı, kimliğimizi geliştiririz. Kimimiz New York gökdelenleri veya Mevlana’dan, kimimiz varoluşçuluk veya Mısır piramitlerinden, kimimiz Yunan felsefesi ve sanatından, kimimiz kimya ve fizik kurallarının kendi alanımıza olan izdüşümlerinden, kimimiz Zen felsefesi veya Budizm’den, kimimiz postmodernizmden etkilenebiliriz. Her sanatçı da bu sonsuz derya içinden kendi tuğlalarını seçerek yaratım ve yaşam piramidini oluşturur. “Piramid”i bu harf seçimiyle yazmamızın nedeni, fonetik olarak, her dile uyan halini yansıtmasındandır.

Bu ‘piramid’, bugün her türlü iletişim ve ulaşım aracıyla küçülen dünyamızın çok renkli ve çok kültürlü yüzünün, her bireyde özgün ve tekil bir kimlikle buluşması demektir. Her insanın içinde, özgürce oluşturulmuş bir piramid olmalıdır. Piramid evrensel, geçmişe saygılı, geleceğe güvenen düşünce laboratuarının insanlıkla buluşma noktasıdır. Batı’ya da Doğu’ya da, Kuzey’e de Güney’e de eşit mesafede ve hiçkimseye karşı korku veya kompleks duymayan özgün bir üretim, sunum ve paylaşım alanıdır. Piramid’de yaşamı coşku, kararlılık ve güleryüzle karşılarız.

Piramid Sanat, 2006 yılında Bedri Baykam tarafından kurulmuş olan, bağımsız bir sanat merkezidir. Aynı yıl Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin Başkanı da olan Bedri Baykam, bu göreve halen devam etmektedir.

Piramid Sanat’ın giriş katında genç ve çağdaş sanatçıların sergilendiği  ‘Extra Place’ isimli galeri ve Coffee shop/book store bulunmaktadır. 1. katında ise her sene 7 civarında büyük serginin düzenlendiği ana galeri yer almaktadır. Halka açık olan bu iki bölümün haricinde diğer 2 kat Baykam’ın kullanımındadır. 2. kat eserlerinin sergilendiği showcase ve randevu üzerine misafirleriyle görüştüğü yer, üst katı ise sanatçının atölyesidir.

Sergilenen arasında uluslararası kariyerlere sahip sanatçılar olduğu gibi aynı zamanda yeni mezunlar ve hatta ender de olsa yıldızı parlayan lise öğrencileri de yer almaktadır. Piramid Sanat sadece tual resmi değil, bunun yanı sıra video, enstalasyon, heykel de sergileyen disiplinler arası, multi-medya sergiler açan bir sanat merkezidir. Çok çeşitli konuları ele alan Piramid’in açtığı sergilerde politika, erotizm ve tarihsel izler taşıyan işler görebilirsiniz. Piramid, “Bir Rüzgârın Arkeolojik Kazısı: 68 Kuşağı’nın 40. Yılı”, “Türk Çağdaş Sanatı’nın Devrim Yılları:80’ler”, “Dünyayı Değiştiren 8 Saniye: John F. Kenney Suikasti”, “İçim Parçalanıyor” (Ergenekon hakkında) ve “Sıkıyorsa Gel!” (Gezi’nin birinci yılı hakkında) gibi birçok önemli sergi gerçekleştirdi.

Bu tür –politika, cinsellik içeren ve devlet baskısından bağımsız yol alan- sergiler asla holding veya banka galerileri tarafından düzenlenemez.

Bunların haricinde Piramid Sanat, politik olmayan, keyifli olduğu kadar düşündürücü  multi-medya işleri de sergilemekte ve böylece yeni algılama sistemlerini ve görme biçimlerini ifade etmektedir.

Başka bir deyişle Piramid, üç ayrı galerisinde özel koleksiyonerlerle iletişimde olarak ‘şatış’ sergilerinin yanı sıra her hangi bir satış beklentisi olmayan büyük prodüksiyonlu müze sergileri ve umut vadeden genç sanatçıların sergilerine de yer vermektedir. Piramid için öncelikli hedef satış değil, güçlü sergiler düzenlemektir.

Piramid Sanat’ta senelik programlar daha esnek bırakılır. Bu tutum, özellikle 2-3 senelik program doluluklarıyla övünmeyi adet haline getirmiş, bilindik müze veya galerilerden çok farklıdır. Piramid yeni teklifler, olanaklar, sanatçılar, küratorler ve ziyaretçilere her zaman bir şans tanır.

Ayrıca Piramid Sanat’ta 120 kadar misafir ağırlanabilen, politik, sanatsal ve tarihsel paneller de düzenlenmektedir. Bu buluşmalar Türkiye’nin önemli sanatçıları, eleştirmenleri, gazetecileri ve profesörlerin katılımıyla gerçekleşmektedir.

Piramid, yeni yılın veya yazın gelişinin sanat çevresiyle birlikte kutlandığı bir buluşma noktası; coffee shop ve giriş katı her an yaşayan ve kahvenin, çayın, kitapların ve Wİ-Fİ’ın birleştiği bir mekandır.

 

İletişim Bilgileri
Adres
Feridiye Cad. No:25 Taksim/İstanbul
Telefon
0212 297 3120
Çalışma Saatleri
Pazar hariç her gün: 11.00 – 20.00
Pazar: 13.00 – 20.00