Rıdvan Aşar

Reçete Serisi, 2020

Sulu boya kağıdı üzerine sulu boya
21x30
BASElected

1.300

1 adet stokta

Reçete serisi gündelik hayatta yaşamlarımıza müdahale eden siyasal otorite’nin tahakküm biçimleriyle gelişti. Bu otorite ’ye sahip iktidar bedeni kendilerini gerçekleştirme alanı, onu çevreleyen ve kamufle eden imajlarla oluşur. Bu çalışmalar iktidarın bağımlı olduğu, saplantı haline getirdiği, arzu vb duyguları, hastalıkları teşhis (tanı) etmekle birlikte sanatsal bir ifade biçimi olarak ele alınmıştır.

Seri1- Hipermetropi ( Yakını Görememe ); Yakındaki maddenin bulanık olduğu görme duyusunu anlatan bir terimdir, ancak uzaktaki bir şeye bakıldığında görüntü nettir.

Seri2- Duruş Bozukluğu; Oturma kalkma, yürüme gibi fiziksel faaliyetleri sırasında bel, bacak ve kolların dengeli bir duruş sağlayamaması durumudur.

Seri3- Obsesif Kompulsif; Takıntı düşünce, fikir ve dürtüler ile kompulsiyon adı verilen yineleyici davranışlar ve zihinsel eylemlerden oluşan, takıntılı düşüncelerin günlük yaşamı etkileyecek, günlük aktivitelerini kısıtlayacak düzeye gelmesi. Saplantı ve takıntıların gerçek dışı veya manasız olduğunun farkında olabilirler, fakat kendilerini durduramazlar.

Seri4- Ego, ID; Kişinin devamlı surette kendisini ortaya koyması ve kendi özelliklerinin yüceltilmesi anlamına gelmektedir. İnsanın kişiliğinde bulunan ama bazılarında kontrolden çıkarak egoizm şeklinde tanımlanan bir durumdur. İnsana özgü özelliklerle belirli bir kimse olmasını sağlayan şartların bütünü, kişinin kim olduğunu tanıtan kimlik.

Seri5- Bağımlılık; Bir maddenin ruhsal, fiziksel ya da sosyal sorunlara yol açmasına rağmen, alımına devam edilmesi, bırakma isteğine karşılık bırakılmaması ve maddeyi alma isteğinin durdurulmamasıdır.

Ek bilgi

Renk:

, ,