Rıdvan Aşar

Rıdvan Aşar

Hakkında

15 Mayıs 1989 yılında Mardin’in Kızıltepe ilçesinde dünyaya geldim. 2018 de Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra Düzce Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalında Master programında yer aldım. Şuan Mardin’de yaşamakta ve atölyemde çalışmalarıma devam etmekteyim.

Sanat pratiğimde farklı medyum ve materyallerle; Resim, Video, Enstalasyon, Fotoğraf alanlarında çalışmalarımı sürdürdüm. Çalışmalarımı, malzemenin olanaklarıyla sınırlandırmaktan ziyade, malzemenin etkili dilini, kendi sanatsal düşünceme ayna tutması amacıyla bu paralelde kullandım. Üretimlerimde, zaman zaman yaşadığım coğrafyanın durumu hakkında şahit olduğum zaman zaman ise İktidar-beden ve Tahakküm gibi politik, hatırlatıcı ve düşündüren görüntüler üretmeye çalıştım. Bu yörüngede birbirini takip eden aynı zamanda malzemenin zengin dili ile farklı boyutlara devinen bir süreç içerisinde gelişmiştir. Ana kavramlarım ‘‘İktidar, Beden, Tahakküm, İz, Yerinden Edilme’nin yanı sıra Hareket, Gitmek, Aidiyet ve Coğrafya’’ gibi alt kavramlar üzerinde araştırmalar yaptım. Bu kavramlar sanat pratiğimin zemini oluşturduğunu söyleyebilirim. Bu araştırmalar sonucu; Zaman ve Belleğin birey-toplum üzerinde yarattığı izlenimleri üretimlerimde ortaya çıkarmayı amaç edindim.

 

 

Sergiler – Atölyeler

2015 - Kermozade Sanat Galerisi, Mardin-Türkiye

2015 – 2017 – Geçiş Tiyatro Kumpanyası, Mardin-İzmir-Türkiye

2016 – Hamle Atölyesi, Evrim Kavcar, Mardin-Türkiye

2016 – Uzaklık Arzusu, Nilüfer Ovalıoğlu, Romain Kronenberg, Mardin, Fransa-Türkiye

2016 – 2017 – Loading (Stopmotion), Sinek Kafe, Mardin-Türkiye

2017 – Deng, Nilüfer Ovalıoğlu, Romain Kronenberg, Mardin-Fransa-Türkiye

2017 – Zamansızlar, Aziz Nesin Matematik Köyü, İzmir-Şirince-Türkiye

2018 – Counter Bienal, Mardin-Türkiye

2018 – Mezuniyet Sergisi, Mardin Müzesi, Mardin-Türkiye

2019 – Sıfır Noktası, Düzce Üniversitesi, Düzce-Türkiye

2019 – Evin Hatırladıkları: Bir İmge Dersi, Zeynep Sayın, Bozlu art Project, İstanbul-Türkiye

2020 – Base, İstanbul-Türkiye

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.