Turan Aksoy Simetrik olmayan

14/11/2019 - 14/01/2020

Pi Artworks

Pi Artworks Istanbul, 14 Kasım 2019 – 14 Ocak 2020 tarihlerinde Turan Aksoy’un dünyanın olağanüstü düzeni ve olağan düzensizliği karşısında insanın yalnızlık hissiyatı etrafında kurguladığı Simetrik Olmayan sergisini ağırlamaktan mutluluk duyar.

“İnsanın yalnızlığına dostluk eden bir düzensizlik karşısında neyiz ki...
Ne kadar yavaş ve ne kadar yalnız. Varlığını dayatmayan bir Dünya için…”

Turan Aksoy’un yeni solo sergisi Simetrik Olmayan, sanatçının son yıllarda zamana karşı geliştirdiği “yavaşlık, durup bakma, bekleme” hislerinden yola çıkıyor. Sergi, sanatçının söz konusu hassasiyetlerinin “yalıtılmış, ıssızlaştırılmış ve sessizleştirilmiş dünya” imgelerine dönüşerek görünürlük kazandığı çalışmalarını izleyiciyle buluşturuyor.

Son yıllarda Kıbrıs’ta, yani adada geçirdiği zamanın “yavaşlık ve yalnızlığa” yönelik ilgisini anlamlandırmasına katkıda bulunduğunu belirten Aksoy; ada coğrafyasını içerdiği yalnızlık, hüzün ve düzensizlik duygularıyla, kendi hassasiyetlerine bilgece eşlik eden bir yer olarak tasvir ediyor.

Simetrik Olmayan’ı, sergilenen eserlerin isimlerine de atıfta bulunarak “Ergenliğin pek de romantik olmayan hatıraları, yansısıyla uzayan asimetrik bir zaman, durağan bir görüntüye uzun süre bakma, hayatın kırılganlığı ve dokunulmazlığından gelen korkuyla kalakalma, hayatı belirleyen kıymetli şeylerin öylece ortalığa bırakılması ve dünyanın olağanüstü düzeni ve olağan düzensizliğiyle bizi yalnız bırakması üzerine bir sergi.” olarak tanımlıyor Aksoy.

Turan Aksoy. d. 1964, Erzincan. İstanbul ve Girne’de yaşıyor ve çalışıyor. Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’nde öğretim üyesi. Seçili kişisel sergileri arasında; Sandığın Gibi Değil, O’Art, İstanbul, (2018); Hayali, Art Rooms Galeri, Girne (2018); Yönetilebilir Cennet, Milli Reasürans, İstanbul (2015), Bir Portre: Huzursuz, Pi Artworks Istanbul, (2013); Toz ve Telaş, (2012); Işıltılı Şey, Pi Artworks Istanbul (2010); Marina Vista Güncel Sanatlar Ortamı, Mersin (2008); Bekleyen Ünite, Roxy Etkinlik Platformu, İstanbul (2007); Köpek Gibi, Siyah Beyaz Sanat Galerisi, Ankara (2006); Emma, Ben ve Diğer Şeyler, Kiplas Sanat Galerisi, İstanbul (2006); Yaşam, Kentler, Kadınlar, Biblo ve Masa Üstü Resimleri, Helikon Sanat Galerisi, Ankara (2006); Destansı Geçmiş Belirsiz Gelecek, video enstalasyon, Apartman Projesi, İstanbul (2003); Ankara Devlet Resim ve Heykel Sergisi, Ankara (2003) bulunmaktadır.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.