Şevval Konyalı “Kupon”

08/03/2023 - 10/04/2023

Galeri / Miz

Sergide Şevval Konyalı’nın fotoğraf ve yerleştirme eserleri yer alıyor. Konyalı, sergide izleyicileri, modern teknoloji çağında yeniden üretilebilir hale gelen sanat yapıtının yitirdiği biricikliğini; sergide yer alan özgün eserler üzerinden düşünmeye davet ediyor.

Küratörlüğünü sanatçının kendisinin üstlendiği sergi, gündelik nesnelerin ve içinde bulundukları ortamın sahipliğini ve eşsiz varoluşunu yüceltiyor. Sergide yer alan eserler, Walter Benjamin’in sanat yapıtının en mükemmel reprodüksiyonunun bile zaman ve mekandaki varlığından eksik olduğunu ileri sürdüğü ‘aura’ tezi aracılığıyla özgünlük ve otantisite kavramlarını sorguluyor.

Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar bölümünden en yüksek onur derecesiyle mezun olan Konyalı, enstalasyon, fotoğraf, video, illüstrasyon ve grafik tasarım alanlarında çalışmaktadır. Kimlik, çevre-bellek ilişkisi, toplumsal cinsiyet rolleri ve sanat yapıtının orijinalliği, eserlerinde ele aldığı konular arasındadır. Şevval Konyalı, 2021’de “Re” isimli enstalasyon eseriyle 39. Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülünü kazanmıştır. Önemli koleksiyonlarda yer alan eserleri, Contemporary Istanbul, Elgiz Müzesi, Arkas Sanat Merkezi’nde sergilenmiş ve BASE, Genç Sanat yarışma platformlarında da sergilenmek üzere seçilmiştir.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.