Aşkın Akman JÜT / JUTE

25/02/2020 - 16/03/2020

Galeri / Miz

Aşkın Akman “Jüt” isimli sergisinde canlandırmanın olmadığı, sadece irrasyonel ve rastlantısal olarak motiflerin yer aldığı, kimi zaman geometrik kimi zaman ise organik resmettiği eserleri yüzeydeki bir dokunun içinde hayat bulur. Tıpkı ağacın kabuğunda, bir derin mavide, sonsuz gökyüzünde, çölün ortasında ve bir tenin dokunuşundaki gibi… o ten ki tüm umutlarımızı ve acılarımızı barındırır.
Çalışmaların tümünde hiçbir biçime ait olmadan “Jüt” kumaşını kullanarak ormanı resmetmek isteyen sanatçı, hem parçalanmış hem de bütün olan tuvallerinde imgeler “ya o ya o

değil “hem o hem o

olacak şekilde belirlenir. Formları kaynaştırmaya, dönüştürerek yeni bir bütün oluşturmaya çalışmayan Akman, eserlerini izleyiciye; aynı anda ‘hem o hem o’ ve/veya ‘ne o ne de o’ olarak gösterir ve şu soruyu sorar, “Bugüne kadar analog dünyanın kodlarıyla sorgulanan, değerlendirilen hayatlarımız da artık böyle değil mi?”

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.