Aylin Zaptçıoğlu in situ / ex situ

26/11/2020 - 15/01/2021

x-ist

Aylin Zaptçıoğlu’nun yedinci ve x-ist’teki ikinci kişisel sergisi “in situ/ex situ"; insanın kendisi ve kendi dışındaki her şeyle kurduğu ilişkiyi konu alıyor. Doğayla, hayvanlarla ve hatta insanlarla kurulan yararcı ilişkinin, onların gerçekliğinin görmezden gelinerek eşyalaştırılması insanın kendiyle bağının bir yansıması olarak tanımlanıyor.

Üretimlerinde insan ve doğa ilişkisine odaklanan Aylin Zaptçıoğlu’nun yeni sergisi, insanların yüzyıllar geçtikçe kendini doğadan ayrıştırarak varlığını onlardan üstün tutmasını “in situ/ex situ” kavramları çerçevesinde ele alan eserleri bir araya getiriyor.

Serginin adını aldığı deyişlerden ‘in situ’, Latince yerinde inceleme anlamına geliyor; bir buluntunun gerçekliğiyle ilgili tüm verilerin bütünlük içinde tutulduğu bir kavram olması sebebiyle o şeyin varlığına karşı hassasiyet göstermek anlamı taşıyor. Ancak insanın doğayla  birlikte yaşayabilecek bir varlık olmaktan çıkıp kendini her şeyi kontrol edebilecek bir yere konumlandırmasıyla doğaya yaklaşımı, “in situ” kavramından uzaklaşmanın bir temsili haline geliyor.

“Ex situ”, bütünlüğünden koparılan doğa varlıklarının insan algısında  daha kolay sindirilecek hale getirilerek muhaza edilmesini ve doğal olmayan bir seçimi ifade ediyor. İnsanın hayatı olduğu gibi kabul etmeyerek kendini güvende hissetmek adına kontrolcü bir ego geliştirmesi, bu sergide tek başına ele alınan karikatürize edilmiş figürler, insanın doğayı anlamlandırmak için onu kendine benzetme çabası olarak okunuyor.

“in situ/ex situ” sergisi farklı malzemeler ve tekniklerle birbirine bağlı serileri bünyesinde topluyor. Aylin Zaptçıoğlu’nun mürekkep, guaj ve suluboya kullanarak karışık teknikte ürettiği eserlere desenler ve gravür teknikleriyle oluşturduğu baskılar eşlik ediyor.

Aylin Zaptçıoğlu’nun “in situ/ex situ” başlıklı sergisi 26 Kasım 2020 – 15 Ocak 2021 tarihleri arasında x-ist’te izlenebilir.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.