Erdal Duman Bu İşte Bir Terslik Var

17/05/2022 - 02/08/2022

.artSümer

.artSümer Erdal Duman'ın galerideki beşinci kişisel sergisine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar. Bu sergide Duman, daha önceki sergilerinde olduğu gibi dünya düzeninin işleyişinden, Orta Doğu coğrafyasından ve Kuzey Doğu Avrupa'nın çalkantılı gündeminden etkilenirken, "terslik" olarak tanımladığı tuhaflıklar üzerinden yola çıkarak gidişatın akıl almaz çarpıklığına dikkat çekiyor.

Hakikat sonrası çağda toplum tarafından doğru ve gerçek olarak kabul edilen değerler, Duman'a göre bir bir sorgulanması gereken birer problematiktir. Gösterilenler ve yaşananlar arasında bir farklılık olduğunu ve bu farklılığın bir "terslik" olduğunu öne süren sanatçı, bir tarafta insanlığın yaşama arzusuyla aldığı pandemi önlemleri, geliştirilen teknolojiler ve ilaçları, bir yandan da yok etme arzusuyla gerçekleşen kavgalar, savaşlar ve bombaları kastederek içinde bulunduğumuz bu durumun ne kadar sürdürülebilir olduğunu sorguluyor.

Bir metafor olarak karşımıza farklı biçimlerde çıkan terslik kavramı Duman'a göre gerçekliğin kaybolduğu günümüzde belki de perspektifimizi düzeltebilecek son şansımızken, sanatçı "Bir şeylerin ters gittiği dünyada, dünya tersine döndüğünde gerçekler belki daha net görülebilir." önermesi üzerinden izleyiciye yerküre ve geleceğe dair yeni bir bakış açısı vadediyor.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.