Yonca Karakaş

Yonca Karakaş
Pg Art Gallery ile iletişime geçin

Hakkında

Yonca Karakaş 2012 de Yıldız teknik üniversitesi sanat ve tasarım fakültesi ,fotoğraf ve video programınından mezun oldu. 2014’de Y O N K A adında kendi stüdyosunu kurdu.Aynı yıl Pg Art Gallery‘nin temsiline girdi. yurt içi ve yurt dışında aralarında Akbank Sanat ve Guy Hepner gibi galerilerin de bulunduğu bir çok sergiye katıldı. ilk kişisel sergisini 2017 de Pg Art Gallery’de gerçekleştirdi.

Ataları tarafından nesillere aktarılan her türlü bilgi ve hikaye bugünün ve geleceğin yol göstericisi halinde. Tüm bu gerçekliğe sarılıp sınırlı hayatını buna göre şekillendiren varlık, idealar dünyasında şeylere verdiği anlam sayesinde öz'e yani asıl gerçekliğe ulaşamıyor, idealarla oyalanıyor. Sanatçı çalışmalarında genel olarak var olan evrenin hikayelerini alternatif evrenlerde gösteriyor, bunu yaparken de tarih, din, psikoloji ve bilim üzerinden ilerlemeye çalışıyor. Karakaş’a göre edinilen her bilgi, zihnin tüm özgürlüğünü elinden alır. Özgür zihin zamanla belirli dogmalara sahip olarak özgürlüğünü tamamen yitirir ve norm olarak gördüğü bu yitiriliş sürecini hiçbir zaman kavrayamaz. Varoluş çabası içerisinde olan insanın en büyük sorunu, zamanla etrafını kuşatacak olan bu birçok duvardan habersiz yola çıkmasıdır. Ne yazık ki yolun sonunda evrensel tek bir zihin yapısı ile karşı karşıya kalmıştır. Gerçeklik … “gerçeklik” olarak gördüğümüz her şey ‘şeyler’ arasında kurduğumuz zamansal ve uzamsal ilişkilerdir. Var olana yüklediğimiz tüm bu anlamlar onların kendi öz halleri değil, bizim deneyimsel alışkanlıklarımızla ilgilidir. Yani varlıklar arasındaki bağıntıların bilgisini edinemez, sadece kendimizce anlamlar yükleyebiliriz...

Yonca Karakaş , fotoğraf disiplininden hareketle Belleğinde yer edinen genetik mühendisliğiyle bitki, hayvan ve insan formlarıyla kurguladığı fotoğrafları, insanın mükemmellik arayışına uzanan “-mış gibi” yaptığı durumları, kimlik ve aidiyet duygusuyla şekillenen ideal yaşam üzerinden izleyicisine aktarıyor.izleyicinin ''gerçeklik'' algısını kullandığı objeler, mekan, durum ve karakterler ile değiştirerek yeni bir evren yaratıyor. Çerçeve içinde etler, şekerden haçlar, dev ıstakozlar, kusursuz tenler, göz temasıdan kaçınan android ve soğuk karakterler ,genler , klonlama , bellek gibi konular üzerinden yeni bir olasılığa imkan sunuyor.

ile iletişime geçin

Yonca Karakaşhttps://www.kolekta.com.tr/sanatcilar/yonca-karakas/

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.