Volkan Kızıltunç

Volkan Kızıltunç

Hakkında

Durağan ve hareketli görüntü arasında işler üreten bir sanatçı olan Volkan Kızıltunç 1976’da Ankara’da doğmuştur ve halen İstanbul’da yaşamaktadır. İstanbul Üniversitesi’nde Arkeoloji okumasının ardından lisans ve yüksek lisans eğitimini aldığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümünde halen sanatta yeterlik eğitimi almakta olan sanatçı aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Kızıltunç 2015-2017 yılları arasında faaliyet gösteren TOZ Artist Run Space’in ortak kurucularından olup halen faaliyet gösteren NOKS Bağımsız Sanat Alanı’nın ortak kurucusu ve yürütücüsüdür.  Sanatçı 2019 yılında SAHA Derneğinin sponsorluğu ile ISCP   (International Studio & Curatorial Program) New York Misafir Sanatçı Programına Türkiye’den katılan sanatçı olarak seçilmiştir.

Sanatçı 2013 yılında Viyana ESSL Çağdaş Sanat Müzesi’nin düzenlediği ESSL CEE Art Award, Doğu ve Güneydoğu Avrupa Sanat Ödülü ile Vienna Insurance Group Özel Sergi Daveti Ödülünü, 2015 yılında ise Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülünü kazanmıştır.

Fotoğraf ve video çalışmaları yoğunluklu olarak zaman, gözlem, voyerizm, bellek, topografik araştırmalar, arşiv ve tipolojiler üzerine olan sanatçı zamanı daha geniş bir çerçeveden analiz ettiği çalışmalarında fotoğraf ve film üzerine tartışma yaratmak amacındadır.

Eserleri The Israel Museum, İsrail ve Elgiz Müzesi, İstanbul gibi birçok müzenin daimi koleksiyonunun yanında bir çok özel koleksiyonda yeralan Kızıltunç’un çalışmaları Elgiz Müzesi (2018), İstanbul Modern (2017), Sinop Bienali (2017), State Museum of Oriental Art, Moskova, Rusya (2017), Graeter Taipei Bianeli, Taipei, Tayvan (2016), TORUN Museum of Contemporary Art, Torun, Polonya (2016); MAS Müzesi, Antwerp, Belçika (2015); Akbank Sanat Merkezi (2015), TRAFO Center of Contemporary Art, Szczecin, Polonya (2015), Detroit Center of Contemporary Photography, Detroit, ABD (2015), Passau Museum of Modern Art, Passau, Almanya (2014), ESSL Contemporary Art Museum, Viyana, Avusturya (2013), Teleglion Foundation of Arts, Selanik, Yunanistan (2012) ve Kunsthalle Bremerhaven, Bremerhaven, Almanya (2011) gibi bir çok ulusal ve uluslararası kurumsal sanat merkezinde sergilenmiştir.

 

 

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.