Vav Hakobyan

Vav Hakobyan

Hakkında

Vav Hakobyan 1987 yılında Erivan, Ermenistan’da doğdu. 2000 ve 2002 yılları arasında, ünlü Ermeni heykeltraşların yer aldığı çeşitli heykel sempozyumlarına katılan Hakobyan, 2002 yılında Erivan’da bulunan Panos Terlemezyan Sanat Okulu, Güzel Sanatlar Fakültesi’ne kabul gördü. 2009 yılında Erivan Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne kabul edildi. Akademi’deki öğrenimi esnasında Hakobyan çeşitli grup sergilerine katılmakla beraber ilk kişisel sergisini düzenledi. 2013 yılında üniversiteden onursal dereceyle mezun oldu ve bu başarı Edward Isabekyan tarafından takdim edildi.
Vav Hakobyan 2017’den beri çalışma tarzı ve resme yaklaşımını radikal bir hareketle tamamen değiştirerek bunca yıldır takip ettiği kompozisyon inşa tarzını reddetmeye karar vermiş, imgesel olarak özgürlüğünü kısıtlayan tüm dogmaları resimlerinden tamamen çıkarmaya veya ciddiye almamaya başlamış bir sanatçı. Dengeli bir kompozisyon yaratma, simetri, ışık pozisyonu, görünüş ve hatta renk dengesi gibi resmin temel ögelerinden kendini sıyırarak geçmişi ya da geleceği olmayan ve hatta gerçekte bile var olmayan, herhangi bir hikâyesi bulunmayan yeni formlar ve yeni figürler yaratma sürecine geçiş yaparak adeta kendini yeniden keşfeden bir sanatçı Hakobyan. Bu yeni form, figür ve kompozisyonlar artık tuval üzerinde ya da dışında bağımsız bir halde gezinirken keşfediliyorlar ve o anın etkisine göre şekilleniyorlar. Sanatçı için önemli olan artık bu formların değişimleri; figürlerin dönüşümü, tuvaldeki boyanmamış alanlar, uyumsuz çeşitlilik ve kontrastların aşırılıkları...

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.