Tufan Baltalar

Tufan Baltalar

Hakkında

1972 yılında Edremit’te doğan Tufan Baltalar, Dokuz Eylül Üniversitesi, Resim Bölümü’nden mezun oldu. Kapitalist kitle kültürünün global düzeydeki baskın etkisi karşısında sanat aracılığı ile algımızı netleştirebileceğimizi düşünen Baltalar, sade ve kişisel düzeyde etkin olan bir iletişimi hedefler. Resim ve heykel/objelerini, uzun soluklu bir projenin elemanları gibi görür, bütünde ürettiklerinin birikmesiyle ilgilenir. Tutkulu bir koleksiyoner gibi, bu parçaların bütünde “kişi”yi anlamaya yarayacak unsurlar olduğunu düşünür. Basit, kolay bulunacak malzemeleri, zaman içinde geliştirdiği tekniğiyle bambaşka biçimlere, dokulara dönüştürür. Ve sonuca odaklanmaktansa, o sonuca giden yoldaki izleri göstermeyi tercih eder. Tamamlanmamış ya da parçalanmış anlar/kişiler, küçük bir çalılık ya da sessizliğin içindeki bir hışırtı Baltalar’ın çalışmalarının içine girer. Çalışmaları sürekli yeni deneylerle dönüşse de sanatçı, çoklukla kendi yüzünü ve bedenini üretimine katar ve her bir işi tanıdık kılar.

Baltalar, Surrounded By (2018 )Stand by (2015), Aralık (2012), Seyir Terası, (Outlet Galeri) gibi kişisel sergilerinin yanı sıra, çok sayıda grup sergisine katıldı. Çanakkale Bienali, Kıyıyı Eşelemek, Sahibinden Sayfiye, Fikirler Suça Dönüşünce, Acil Çıkış, Gerçekçi ol, İmkansızı talep et, Plastic Tree volume 1, Türkiye Port İzmir 07, Hava Boşluğu, Alis Alis’e Karşı, Kısa bir Ara, Küçük, Ucuz, Arızalı ama Kesinlikle Tutkulu, Sıkıntı ve Gökkuşağı, Üstü değil kendisi, Çatı katı – Tavan arası, Aynı Zamanda Hep Buradayım, İzmir’den Ucuz Sanat katıldığı sergiler arasındadır.

Sanatçı İzmir’de yaşamakta ve çalışmaktadır.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.