Sevda Alat

Sevda Alat

Hakkında

(d. 1994) Sevda Alat 2008 yılında DSİ tarafından yapılan Su Halk Sağlığı Resim Yarışması’nda birinci oldu. Ardından Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde orta öğrenimini birincilikle tamamladı. 2012 yılında Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı bölümüne ikinci olarak girip bu bölümü üçüncülükle bitirdi. Lisans eğitimi boyunca çeşitli sergilere ve İstanbul Ekavart Gallery’de Ekav- Artist New Generation 1, 2, 3, 4, 5 adlı karma sergilerine katıldı. 2014 2016 yılları arasında EKAV bursu aldı. 2015 yılında katıldığı ‘Gelecek Turizm’ adı altında Taş işletmeciliği kursuna katılarak Ayşe Arman ve Saffet Emre Tonguç, Bekir Aksoy’la bu kursa yönelik röportaj yaparak ‘Türkiye’nin İlk Kadın Taş İşletmecisi’ unvanını aldı. Bu kursu birincilikle bitirdi. Şu anda Hakkari’de Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak devam ediyor.

Sevda Alat’ın eserlerindeki hedef kendi yöresel ve geleneksel halk sanatının ürünleri arasında, toplumsal ve kültürel konularına değinmek. Sanatçı, ’Az malzemeyle çok şey anlatma sanatı’ olarak tanımladığı halk sanatı aracılığı ile çağdaş resim sanatımızda, bu kaynağı geniş kitlelere duyurmak sanat üretmenin yollarını öncelikle yaşamın içinde aramak gerektiğini gösteren eserler yapmaktadır. Fizyolojik, psikolojik, kültürel ve toplumsal pek çok etmenin etkisiyle biçimlenen sanat eserinin farklı toplumlarda farklı şekillerde ya da aynı toplum tarafından farklı zaman dilimlerinde farklı şekilde yorumlanmasını sağlayan toplumsal kimliklerindeki değişimler olmasıdır.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.