Ruth Biller

Ruth Biller

Hakkında

Ruth Biller 1959 yılında Almanya'nın Singen kentinde doğdu ve 1983-1989 yılları arasında Stuttgart'ta Görsel Sanatlar Akademisi'nde eğitimine devam etti ve görsel sanatlar alanında yüksek lisansını tamamladı. 1985'ten itibaren fotoğrafi ve filmin kendisi üzerinde yarattığı etkisiyle çizdiği resimlerinin kavramlarını baskı ve kolaj dizileri şeklinde ifade etmeye başladı, çizim ilhamını barok alanlarından ve karakterlerinden alarak çizimlerine devam etmiştir. 1991’de lisansüstü eğitimi sırasında DAAD için bir projenin bir parçası olarak Paris'te kaldıktan sonra, müzelerde, sanat derneklerinde ve galerilerde resimlerinin ulusal ve uluslararası sergilerini kurdu. 1994 yılında Baden-Württemberg Sanat Vakfı'ndan bağışaldı ve Atelierhaus Nordbahnhofstraße Stuttgart'ta deneysel bir sanat platformu (op-nord) kurdu. 1989-1999 yılları arasında Ruth Biller, Hochschule Pforzheim'da 6 yılını tasarım / sanat ve tasarım bilimleri, resim ve çizim alanında serbest öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Vakfın bir yıllık Residansı Sanatçı Starke, Berlin - Grunewald sırasında, 2003 yılında Potsdam'ın pitoresk kalesi ve bahçelerinden ilham aldı. 2004'te İstanbul ve Knidos’ta kalarak Goethe Enstitüsü-İstanbul ile sergiler ve projeler gerçekleştirdi. 2015 yılında Berlin-Lichtenberg'de Frank Leher ile birlikte "MUSIKA" filmini yönetti, filme çekti.

Resimlerinde Biller insan vücudunu, doğayı, zengin renkleri kullanır ve mekan kavramına odaklanır. Sanatçı, fiziksel bedenleri ve mekânları, müzeler, kiliseler, kaleler ve kamusal alanlarda gezerek elde edilen görsel kesimlerle birlikte zengin renkler ve mimari detaylar kullanarak katmanlı, değişken formlar olarak temsil ediyor. Çalışmalarındaki ritmik resim serileri tuval ve kağıt üzerinde renkli katmanlar ve boşluk örtüşmeleri ile ortaya çıkıyor. Böylece, koreografik olarak hassas film kesimleri ile şehvetli süslemelerin hareketli manzarasını figüratif parçalarla karşı karşıya getiriyor. Ruth Biller'in resimlerinde, Barok formlarının bir dili ve renklerin zenginliği gerçekçilikle buluşuyor. Resim oluşumunun serbest form süreci - ön çizimler kullanılmadan - destek için hareket klişelerine dayanmadan yaratılışın hareketinden yoğun tablolar oluşturmak için gerekli bir şarttır. Ruth Biller kendi dramatik yapımcısının rolünü üstlenerek serille film karelerini ima ediyor. Sanatsal sürecin ilk aşamalarında, topladığı belgeleri ve kişisel fotoğrafları çeşitli deneysel yollarla dönüştürüyor. Halen Almanya'da yaşamak ve çalışmaktadır.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.