Ozan Atalan

Ozan Atalan

Hakkında

Ozan Atalan (d. 1985, Çanakkale), 2007 yılında Anadolu Üniversitesi Hukuk Bölümünden mezun olmuştur. Sonrasında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Heykel bölümünü 2013 yılında bitirdikten sonra aynı yıl Syracuse Üniversitesi’nde heykel bölümde yüksek lisans yapmaya başladı. Yakın tarihli kişisel sergileri arasında AnthropoScene [AntropoSahne], State University of New York, Cortland (2016); The Dark Sides [Karanlık Yanlar], The Michael Sickler Gallery, Syracuse University Shaffer Art Building, Syracuse (2014); Chosen Reality [Seçilmiş Gerçeklik], K2 Contemporary Art Center, İzmir (2013) bulunuyor. Eserleri, Yürüme Mesafesi, Mixer, İstanbul(2019), 16. Istanbul Bineali, İstanbul(2019), 5th International Moscow Biennale for Young Art, Moskova (2016); PØST Los Angeles (2016); Rogue Space Chelsea, New York (2016) gibi ulusal ve uluslararası sergilerde gösterildi.Atalan, İzmir’de yaşıyor, Yaşar Üniversitesi  Sanat ve Tasarım Bölümü’nde doktora programına devam ediyor ve dersler veriyor.

Sanatçının çalışmalarının çıkış noktasını, antropoloji ve doğa gibi konular oluşturur. Saat mekanizmaları, hmtl kodları, dijital imgelerle birlikte ağaç dalı, kaya gibi doğayla özdeşleştirilen elementleri birleştirerek kültürel normlara farklı açılardan ışık tutar. İnsan-Doğa-Kültür kavramlarını aynı çerçeve içinde şekillendiren Ozan Atalan, insan ve yeryüzü arasındaki hâkimiyet düzeni hakkında, disiplinler arası düzlemde sözler üretir. İnsanoğlunun doğanın bir parçası değilmişçesine, doğayı alt etme çabasına karşı bir adım uzak durup sorular sorar. İnsan-Doğa-Kültür kavramlarını farklı kombinasyonlarla birbirine yaklaştıran bir üslupla insan ve insan olmayanın bir arada olan düzenler kurar.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.