Gözde İlkin

Gözde İlkin

Hakkında

Gözde İlkin, toplumsal kimliği, toplumsal süreçleri temsil eden ve bir hafıza nesnesi haline gelmiş olan masa örtüsü, perde, çarşaf gibi yerel buluntu kumaşlarla çalışır. Kumaş üzerine yaptığı motifler ve çizimler, günümüzün kültürel bilgilerini, siyasi ve sosyal ilişkilerini, toplumsal cinsiyet konularını betimler. Ait olmanın yollarını keşfetmek için doğanın izini sürer. Doğadan ilham alan formları, bitkileri, hayvanları ve insanları birbirine yakınlaştırarak iyileştirici ile dönüştürücü etkilerin izini sürer.

Gözde İlkin (1981, Kütahya) 2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde lisans eğitimini, 2012 yılında ise Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Seçilmiş kişisel sergileri arasında “Tek Başına ve Hep Birlikte”, artSümer, İstanbul (2019); “Kökler Konuştukça Çatlaklar Derinleşir”, MAC VAL Müzesi, Vitry-sur-Seine, Paris (2019); “Örgütlü İkamet”, Galerie Paris-Beijing, Paris (2019); “Bulunmuş Manzara”, Gypsum Gallery -Condo-, New York (2018); “Gaipten Gösteri”, artSümer, İstanbul, (2017); “Tuzak”, Gypsum Gallery, Kahire (2016); “Lekeli Mülk”, Françoise Heitsch Gallery, Münih (2015) ve “Lütfen Pisti Boşaltınız!”, artSümer, İstanbul (2010) sayılabilir. İlkin’in eserleri Arter, Odunpazarı Modern Müze, İstanbul Modern, MAC VAL Müzesi (Paris- Fransa) gibi kurumsal koleksiyonların yanı sıra pek çok özel koleksiyonda yer almaktadır.

Seçilmiş karma sergileri arasında “Venedigsche Sterne”, (Küratör: Susann Wintsch), Bündner Kunstmuseum, Chur-İsviçre (2022); “Rooted Beings”, (Küratörler: Bárbara Rodríguez Muñoz ve Emily Sargent), Wellcome Collection, Londra (2022); “12th Survival Kit Festival”, (Küratörler: Övül Durmuşoğlu ve Joanna Warsza), Latvian Centre for Contemporary Art, Riga, Letonya (2021); “UnNatural History”, (Küratör: Invisible Dust), Herbert Art Gallery and Museum, Coventry, İngiltere (2021); "Bilinçler Yükselir, Ruhlar Birleşirken", 13. Gwangju Bienali (Küratörler: Defne Ayas ve Natasha Ginwala), Güney Kore (2021); “İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar”, (Küratörler: Susanne Weiß, Inka Gressel ve Öykü Özsoy), İstanbul Modern, İstanbul (2019); “İyi Bir Komşu", 15.İstanbul Bienali, (Küratör: Elmgreen ve Dragset), Pera Müzesi, İstanbul (2017); “Spaceliner”, (Küratör: Barbara Heinrich), Arter, İstanbul, (2015) ve “Hyper Real: The Passion of the Real in Painting and Photography”, (Küratörler: Susanne Neuburger ve Brigitte Franzen), MUMOK, Viyana (2010) yer alır.

İlkin, Water Mill Center, New York; IASPIS Konstnärsnämnden The Swedish Arts Grants Committee, Stokholm; MAC VAL Museum, Vitry-sur-Seine, Paris; Pioneer Works, New York; Cité Internationale des Arts, Paris ve Künstlerhaus Bremen'de misafir sanatçı programlarına katıldı. 2006-2013 yılları arasında Atıl Kunst sanatçı inisiyatifinde yer aldı. Gözde İlkin çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.