Ferhat Özgür

Ferhat Özgür

Hakkında

Ankara’de doğdu. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nü 1989 yılında bitirdikten sonra Yüksek Lisans ve Doktora-Sanatta Yeterlik programlarını Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde tamamladı. İstanbul’da yaşamaktadır. Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği üyesidir.

 

Yapıtlarında kent, göç, kimlik, politik ve coğrafi meseleleri resim, video, fotoğraf ve yerleştirme gibi çok farklı tekniklerle inceleyen Ferhat Özgür, New York Modern Sanatlar Müzesi PS1, Michigan Üniversitesi Sanat Müzesi, Marabouparken İsveç, Bernhardr Bischoff and Partner-Bern, Album Arte Roma, Heike Curtze Galeri (Salzburg, Viyana),  gibi yurt dışı kurum ve galerilerde kişisel sergiler gerçekleştirdi. Türkiye’deki son kişisel sergisi 2017 yılında The Pill Galeri’de “Hayvan Çiftliği” adıyla gerçekleştirdi. 9. Busan Bienali, 6.Berlin Bienali, 10.İstanbul Bienali gibi bienallere davet edilen sanatçının yapıtları yurt dışında aralarında Pompidou Çağdaş Sanat Müzesi-Paris, Zagreb Avangard Müzesi, Haus der Kulturen der Welt-Berlin, Reina Sofia Müzesi-Madrid, Zabludowicz Vakfı-Londra, Göteborg Sanat Merkezi-İsveç, Salzburg Modern Sanatlar Müzesi-Avusturya, Viyana Modern Sanat Müzesi-Avusturya, Pittsburgh Sanat Müzesi-Amerika gibi pek çok kurumda düzenlenen sergi, festival ve gösterim programlarında yer aldı. Sanatçı, Köln Dünya Sanat Akademisi, Kuzey Osetya, Uluslararası Sanat Sitesi-Paris, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti -Bochum gibi yurt dışı kurumlardaki konuk sanatçı programlarına davet edildi. Ferhat Özgür’ün “Belgesel, Kısa Film, Video Sanatı” (Doruk Yayınları, 2017) ve “Günümüz Türk Ressamları: Turan Erol” (Yapı Kredi Yayınları, 1999) adlı iki kitabı bulunmaktadır.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.