Elçin Acun

Elçin Acun

Hakkında

1982 yılında İzmir’de doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi İstatistik Bölümü’nü 3. sınıfta bırakıp fotoğraf eğitimi almaya karar vererek yine aynı üniversitede eğitim aldı. Şu anda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışan ve Sanatta Yeterliğe devem eden Elçin Acun kavramsal sanat projeleri üretmektedir.

Sanat Yaklaşımı
Fotoğraf ve video kullanarak kavramsal temelli, kurgusal işler üretiyorum. Genellikle işlerimi enstalasyonlar olarak da tasarlıyorum. İki boyutlu ve akan görüntünün mekan içinde kurgulanması, başka düzlemlere taşınması ile ilgileniyorum. Çalışmalarımı genellikle beden, toplumsal cinsiyet ve kadın politikaları gibi kavramlar çerçevesinde üretiyorum. İşlerimde, olağan üstü durumlarda kalan kadın karakterler yaratıyorum ve bu karakterleri kendi öznem ile somutlaştırıyorum. Kendi imgemi kullanarak canlandırdığım bu kadınlar, bazen “boşuna çabalar” içinde bir döngüde hapsolmuş, bazen de sadece “görünmezlik” ten kurtulmaya çalışmaktalar. Tanımsız bir evrenin içinde hep aynı döngüyü yeniden ve yeniden yaşamak zorunda kalıyorlar, sürekli hüküm süren bir şimdiki zamanın içindeler. Bu döngü, cinsiyet kimliğine atanmış rolleri ve bu rollerin sürekli tekrara dayalı olan kendini yeniden üretimi döngüsünü temsil ediyor. Geçmişleri ya da aidiyetleri olmayan, yalnızca birer beden temsili olan bu karakterler, dolayısıyla kişisel bir hikayeleri de yokmuş gibi algılanıyorlar. Ama kurgular, kendi bedenimi kullanmayı tercih ettiğim için sadece birer temsil olmaktan çıkıp, kişisel olana yaklaşıyorlar.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.