Doğu Özgün

Doğu Özgün

Hakkında

Refik Doğu Özgün (d.1988, İstanbul) 2011’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü Prof. Nedret Sekban Atölyesi’nden Sakıp Sabancı Vakfı Başarı Ödülü ile mezun oldu. 2016 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü Prof. Nedret Sekban Atölyesinde yüksek lisans eğitimini tamamlayan sanatçı yine aynı üniversitede sanatta yeterlilik programına devam etmektedir. Şimdiye kadar üç solo sergi yapan sanatçının eserleri ülke içinde birden çok platformda sergilenme şansı bulmuştur. Son solo sergisi “Gece Provası” ise 2020 yılında Mixer’de izleyici ile buluşmuştur. Sanatçı yaşamına ve çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

Doğu Özgün’ün son dönem eserleri, belirli otoritelerin yıkıldığı, öğrenilmiş mutluluk sahnelerinin geride bırakıldığı ya da çoğunluğun onayına bağımlı mutluluk vaadi, bu çoğunluğun her yaşa özel öğretileri ve paket programlarına bir saldırı niteliği taşımaktadır. Eserler, toplumsal cinsiyet rollerini, iktidarın pragmatik diplomasisini, ahlakın iki yüzlü savunuculuğunu ve estetik kavramını uyum sağlamak olarak değerlendiren birçok öğretiyi terk eder, onlarla mücadele eder. Ağırlıklı olarak tuval resminden oluşan, bunun yanı sıra heykel, kolaj ve gravürleri de içeren serilerde, renklerin bir araya gelişleri ile gerilimin dinamiği ayarlanmaktadır.

 

Gece Provası
27/02/2020 - 11/04/2020
Doğu Özgün Gece Provası
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.