Çınar Eslek

Çınar Eslek

Hakkında

Çınar Eslek, birçok çalışmasında bedene, hareketin izlerine mekandan bağımsız bakmaz, temsil meselesini hem otobiyografik referanslarıyla hem de metaforik anlamlarıyla sorunsallaştırdığını, oluşum, eylem ve maruz kalma güçlerinin deneyimleri. Kompleks bir maddi varlık olarak sanatçı, özellikle inorganik-organik, doğal-yapay, makine ve teknoloji etkileşimlerinde, yaşama, düşünme ve konum olanaklarında etkin bir malzemedir. Bedeni fail olarak düşünmeye ve bedenlerin birbirini nasıl etkilediğine odaklanır.

Sanatçı, tuval, fotoğraf ve videonun yanı sıra görsel, üç boyutlu kurgular, makro bakış açısıyla imge soyutlamaları ve sanatla karşılaşmadığımız tekinsiz kompozisyonlarıyla tarihsel bir çizgide sanatın sorunsallarını sorgulamayı tercih ediyor. birbiriyle etkileşim halinde görüntüler üretmektedir.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nde "Fiziksel Ağrının Bir Deneyim Olarak Sanat Eserine Dönüşmesi" konulu tezi ve Mimar Sinan Üniversitesi Resim bölümünde lisansüstü eğitimini tamamladı. İKSV 'Cite De Arts' Paris rezidans programına katıldı

Son kişisel sergilerinden bazıları:

'' Koyaanisqatsi '' (2016, PGArt, İstanbul);

'' Keskinlikten Uzak '' (2013 Pi Artworks İstanbul)

Son grup sergileri:

Bashibazouk Vol.4 - The EmpireProject ve Ekavart Galerisi

Artweeks@Akaretler Eylül 2019 The Empire Projesi

Bilsart küratörlüğünü Kevser Güler'in yaptığı "Et - Kemik" sergisi paralelinde zemin (Prolog) videosu, Geçmişten Önce - Gelecekten Sonra "(2018, 6. Uluslararası Çanakkale Bienali) '' Hayvan Tarafı '', (2018) , Mixer Galerisi, İstanbul)

"Sınırlar ve Yörüngeler" Siemens Sanat, 2009 ve "26. Günün Sanatçıları" 2008, Aksanat

 

Sanatçı İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.