Galeri Selvin

Hakkında

Galeri Selvin 1985 tarihinde Selvin Cuhruk Gafuroğlu tarafından Ankara'da Bestekar Sok. 61/A Kavaklıdere adresinde kuruldu. Kuruluş amaçlarını ve hedeflerini sanatı tüm dallarıyla (resim, heykel, özgün baskı, seramik) tanıtmak ve yaygınlaştırmak olarak belirledi. O günden bu güne bu hedeflerin belirlediği yolda, değişen tüm ekonomik, siyasal ve toplumsal hareketliliğe rağmen sanat adına özveri ile çalışmalarına Ankara'dan sonra 2006 yılında İstanbul'da Arnavutköy'de açtığı galeride devam ediyor.

2013 yılında da Bebek Arnavutköy Caddesi'nde heykel galerisi kuruldu. Bu galeride yalnızca heykel sergileri yapılmaktadır.

2019 yılında Nişantaşı semtinde farklı mekanlarda yapılan sergilerden sonra , 2020 yılında Abdi İpekçi Caddesinde yeni bir galeri daha kuruldu.

Sanat Galerileri, sanatçıların yapıtları aracılığıyla topluma gönderdikleri mesajları, anlatmak veya vurgulamak istedikleri iyi yada aykırı olayların iletilmesi misyonunu üstlenmektedir. Bu misyonun yerine getirilmesi aşamasında ise hoşgörü, saygı ve fedakarlık gibi duygusal paylaşımlar çoğu zaman ticari çabaların önünde yer almaktadır. Bu hedeflenen amaçların bilinciyle Galeri Selvin, geçen yıllara rağmen ilk günlerin heyecanını sanatçıyla ve sanatseverle paylaşıp, aralıksız sanatı soluyarak ayakta durmayı başardı. Atılan tohumun yeşeren her yaprağı bir sergi, açan her çiçeği kazanılan bir sanat dostu oldu. Zamanın alıp götürdüğü her yaprak, Bedri Rahmi - Eren Eyüboğlu, Turan Erol, Naile Akıncı, Kristin Saleri, Ruzin Gerçin, Mehmet Pesen, Selim Turan, Cihat Burak, Adnan Varınca, Neşet Günal, Avni Arbaş, Mürşide İçmeli, Aliye Berger, Nejad Devrim, Zühdü Mürüdoğlu, Abidin Elderoğlu, Abidin Dino, Hoca Ali Rıza, Süleyman Saim Tekcan, Duran Karaca, Hamza İnanç, Leman Tantuğ, Nur Koçak, Mevlüt Akyıldız, Can Göknil, Berna Türemen, Gencay Kasapçı, Feridun Oral, Nejdet Vergili ile gerçekleştirilen sergilerle kurulan dostlukların izlerini taşımaktadır.

Galeri Selvin 1985 yılından beri "Sanata, Sanatçıya ve Sanatsevere" en iyiyi, en doğruyu sunma çabasıyla -tıpkı bir çocuğu hayata hazırlar gibi- aynı titizlikle bir sanat ortamı yaratmış olmanın gururunu taşımaktadır. Ayrıca, Nejdet Vergili'nin, Hamdi Gökova'nın, Eda Tekcan Tomba'nın, Feridun Oral'ın Ankara'daki ilk sergilerine ev sahipliği yapmıştır. Başkent'teki sanat etkinliklerini desteklemek ve sanat çevresinin tüm bireylerinin sanatla kucaklaşabileceği bir mekan yaratma çabasını pekiştirmek için yurt dışında yaşayan Türk ve yabancı sanatçıların yapıtlarından oluşan sergiler düzenlemek de Galeri Selvin'in hedefleri içerisinde yer almıştır. Bu bağlamda Belçika'dan Mehmet Aydoğdu, Fransa'dan Mümtaz Çeltik, Almanya'dan Seyyit Bozdoğan, Almanya'dan Micha Kloth, Yunanistan'dan Martin Krastev, Azerbaycan'dan Amiran Tevzadze, Bulgaristan'dan Mitko Dinev ve İtalyan sanatçılar: Federico Severino, Ugo Riva, Guiseppe Tirelli, Elisa Anfuso, Matthias Verginer, Roberto Ferri, Davide Frisoni ve Antonio Sannino. Aynı zamanda Galeri Selvin is İtalya'nın öenmli galerilerinden Liquid Art Systems ile ortak olarak çalışmaktadır.

Sergilerin belgelenmesi amacıyla galeri olarak sanatla ve sanatçılarla ilgili olarak hazırlanan yayınlarla, sanatsevere görsel izlenimlerin yanında kalıcı tatların da sunumuna özen gözterilmiştir. Habip Aydoğdu, Fahrettin Baykal, Fırdavsi Feyzullah, Mevlüt Akyıldız, Can Göknil, Neşet Günal, Abidin Elderoğlu gibi sanatçı kitapları ile Önder Şenyapılı'nın "Resim Satın Alımında Ölçütler" ve "Mail Art Project" katalogları gibi...

1995 yılında Galeri Selvin, 10. kuruluş yıldönümü kutlamaları nedeniyle yurt dışında yaşayan yabancı sanatçıları topluma tanıtmak ve sanat ortamımızın varlığından yurt dışına bir takım mesajlar iletmek düşüncesinden hareketle "Posta ile Sanat / Mail Art" başlığı altında özel bir etkinlik düzenlemiştir. Türkiye'de ilk defa düzenlenen "Posta ile Sanat Sergisi" ile beş kıtadan çeşitli tekniklerle oluşturdukları yapıtlarını gönderen ikiyüz sanatçı Galeri Selvin'in çatısı altında toplanarak Türk sanatseverleri ile buluşmuştur. Bu sergi aynı yıl İzmir'de tekrarlanmış daha sonra toplanan tüm eserler Belçika'daki "Mail Art" müzesinin koleksiyonuna Galeri Selvin tarafından gönderilmiştir.

2015 yılında 30. yılını kutlayan Galeri Selvin farklı mekanlarda farklı etkinliklere devam ediyor.

Galeri Selvin Yayınları

1987 Fahrettin Baykal

1988 Habip Aydoğdu

1995 Mail Art Projesi

1995 Önder Şenyapılı

2000 Can Göknil

2000 Mevlüt Akyıldız (Heykel)

2000 Mevlüt Akyıldız (Camaltı)

2001 Firdavsi Feyzullah

2001 Neşet Günal (Desen)

2004 Bedri Rahmi Eyboğlu

2004 Berna Türemen

2004 Nadide Akdeniz

2005 Abidin Elderoğlu

2005 Haşim Nur Gürel

2008 Cemal Bingöl

2009 Bihrat Mavitan

2009 Malik Bulut

2012 Neşet Günal (Desen)

2008-2009-2010 Sanatartkunst Gazetesi

 

İletişim Bilgileri
Adres
Galeri Selvin Arnavutköy - Dere Sok. No:3, Arnavutköy, Beşiktaş, İstanbul
Galeri Selvin Nişantaşı - Abdi İpekçi Cad. No:38, D:3, Nişantaşı, Şişli, İstanbul
Telefon
+90 (212) 263 74 81
Çalışma Saatleri
Pazar günü hariç diğer günler 11.00 - 19.00
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.