Ekin Saçlıoğlu Fragmented

18/03/2023 - 06/05/2023

.artSümer

.artSümer, 18 Mart – 6 Mayıs tarihleri arasında Ekin Saçlıoğlu’nun "Parçalı" isimli galerideki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Kelime anlamıyla; bir bütünden ayrılan, artakalan veya bir araya geldiğinde bütünü oluşturan şeylerin her birini temsil eden “parça” kelimesi, Ekin Saçlıoğlu’nun yeni sergisindeki çalışmalarında farklı okumalara geçit veriyor. Kelime, hızla akan zaman içinde bireyin kendisini bütünde konumlandırmakta güçlük çekmesini temsilen çalışmalarda karşılığını buluyor. Tetikleyicilerin baskın gücü neticesinde bölünen şeylere, rengarenk ama bir o kadar tekinsiz görünen yapılara referans verebiliyor.

Saçlıoğlu’nun yapıtlarında sıklıkla görülen canlı-cansız, gerçek-kurmaca, nesne-özne, doğa-insan, organik-inorganik gibi ikilikler Parçalı’da, sanatçının pandemi dönemindeki içsel deneyimi ve ev olgusunun eklemlenmesiyle birlikte yeniden ön plana çıkıyor. Farklı malzemelerin bir araya gelerek melez dokular oluşturduğu resim ve heykellerde, tanıdık fakat amorflaşmış yapılar yeni bir perspektif kazanıyor. Resimlerdeki geometrik unsurlar ve kullanılmış mobilyalarla iç içe geçen renkli kağıt hamurundan formlar, sembolik olarak sanatçının kendisini ve ailesini temsil ediyor.

Sanatçının Bunlar Fabl Değil Çocuklar (2017), Dünya Kalıntısı ve Yeni Çiçekler (2018) sergilerinde göze çarpan insan-merkezci olmayan bakış açısının yanı sıra, heykellerle beraber büyük boy desenlerin yer aldığı Acayip Yapı (2018) serisindeki farklı materyallerin bir araya gelerek birer yapı oluşturması, bu yapıların sökülüp parçalanarak tortulara dönüşmesi ve kalan parçaların zaman içerisinde yeniden bir araya gelerek hem tanıdık hem de farklı yeni bütünlükler oluşturması fikri, Parçalı’daki çalışmaların gelişim evrelerini oluşturuyor.

Resim, heykel, desen, yerleştirme gibi farklı disiplinlerde, zengin bir malzeme çeşitliliği ile üreten Ekin Saçlıoğlu, çok çeşitli ikiliklere, ters yüz edişlere, bellek ve anılara, rüyalara, hikayelere, hayvan ve bitkilere, farklı türlerin ve dünyaların birbirleriyle olan ilişkilerine odaklandığı pratiğini, Parçalı’da bir araya gelen yeni melez formlar ve düşünceler üzerinden yaşatmaya devam ediyor.

Coming soon...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.