Ardan Özmenoğlu Yerel Sanatçı

12/05/2023 - 05/06/2023

Siyah Beyaz - Ankara

Galeri Siyah Beyaz, Ardan Özmenoğlu’nun 12 Mayıs – 5 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Yerel Sanatçı“ isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

İsmini, “yerel” kavramına dair bir sorgulamadan alan sergi, sanatçının bu kavram ile ilgili sorularını izleyici ile buluşturuyor. Bu sergide, Ardan Özmenoğlu, aşina olduğumuz post-it, neon ve cam malzemelerini “yerel sanatçı”ya ithafen çiçek, kelebek gibi imgeler ile bir araya getirirken manzarayı da geleneksel anlamda bir ağaç imgesi ile yorumladığı orman temsili üzerinden kurguluyor ve soruyor;

“Yerel sanatçı nedir?”
“Yerel sanatçı arabesk midir?”
“Neden böyle bir terim var?”
“Yerel sanatçı boşluk sever mi?”
“Yerel sanatçı süslemekten neden korkmaz?”
“Yerel sanatçının kitsch ile ilişkisi 1980’lerde bitmemiş midir?”
“Yerel sanatçı 1980’lerde yeniden mi doğmuştur?”

Özmenoğlu, cevabı zor olan bu soruları basit bir dille, herkesin ulaşabileceği bir yerden soruyor. Uluslararası bir sanatçı olarak “yerel sanatçı” ile ilgili yaptığı sorgulamayı izleyici ile paylaşırken kitsch, süsleme, arabesk kavramlarının altını ısrarla çiziyor.

Ardan Özmenoğlu’nun “Yerel Sanatçı” isimli solo sergisi 12 Mayıs – 5 Haziran 2023 tarihleri arasında Pazar hariç her gün 11.00-19.00 saatleri arasında Galeri Siyah Beyaz’da ziyaret edilebilir.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.