Mahmut Celayir Yelıng

21/01/2021 - 28/02/2021

C.A.M. Galeri

MAHMUT CELAYİR

YELING

21.01. - 28.02.2021

C.A.M. Galeri 2021 yılına Mahmut Celayir’ in ‘Yelıng’ sergisi ile başlıyor. Sanatçı bu sergisinde yer alan eserlerinde; yüksek dağlarda yetişen ve baharın müjdeleyicisi olarak bilinen Yelıng adlı şifalı bitkiden ilham alıyor. 

“Bir doğa gezgini olarak, yeni gözlem ve deneyimlerle toprak ve bitki oluşumları çalışmalarımın ana beslenme kaynağı olmaya devam ediyor. Toprağa bu yakın tanıklık bizi yaşamın kaynağı ve köklerimiz üzerinde tekrar düşünmeye itiyor. Dünyanın organik, zengin, büyüleyici ve öğretici devinimleri sanatçı olarak kayıtsız kalamayacağım bir malzeme oluşturuyor. 

Bu çalışmalarda özellikle bölgemde Zazaca ismi Yelıng olan bir bitki üzerinde yoğunlaştım. Yükseklerde karın erimesiyle baharın müjdeleyicisi olarak ilk görünen bitkidir bu. Besleyici yanıyla tükenen kışlık erzakların yerini alan Yelıng’ı, kadınlar türküler eşliğinde toplamaya giderler. Çocukluk anılarımda bunun özel bir yeri vardır. Sonra yaz günleriyle beraber güneş ışıkları bitkiyi farklı ve akıcı şekillere dönüştürür. Bu dinamik ve spontan hareketlilik resim diline uygun soyut bir doku ve form zenginliği sunar. 

Dağların zirvelerinde filizlenen, yaşamımıza eşlik eden yerel bir malzemeden yola çıkıp, bir yakın açı gözleminden kozmik ve organik bir evren oluşumuna uzanmak istedim. Burada belirleyici olan doğanın ve dolayısıyla yaşamın umut veren katmanlı hareketliliği ile yenileyici ve sağaltıcı yanıdır. Hayat devam ediyor...”

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.