Aret Gıcır Yaşamı Beklerken

06/09/2019 - 05/10/2019

Öktem Aykut

06.09.2019 – 05.10.2019

Bombalı bir intihar saldırısından yola çıkan Yaşamı Beklerken, ölümle dirim arasında kesintisiz gidip gelen sarkacın değişmez, mutlak gibi görünen salınımında gizli belirsizlikleri tuvale taşıyor.

Gıcır’ın çalışmalarını yürüttüğü atölyenin çok yakınında gerçekleşen canlı bomba saldırısı, sanatçının ölüme tanıklığı ve sonrasında izlediği olay yeri görüntü kayıtları, Yaşamı Beklerken’in hareket noktasını oluşturuyor. Patlama esnasında ortaya çıkan dehşet verici ateş topu ve hemen ardından oluşan toz bulutunun kendi imgelemindeki izini süren Gıcır, kaos, rastlantısallık, endişe ve umut temaları etrafında yaşamın, varlığın, algının ve zamanın tamamen resimsel bir araştırmasına girişiyor. Gıcır'ın tuvalleri, dehşetin çağrıştırdığı felaket ortamını tersine çeviren bir canlılık sunarken, bu resimlere eşlik eden çehresiz portreler, yaratılan apokaliptik atmosferin faillerini işaret ediyor.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.