Banu Birecikligil Lathyrus’un Sabahı

12/09/2020 - 14/11/2020

.artSümer

artSümer, The Empire Project iş birliğiyle 12 Eylül - 14 Kasım 2020 tarihleri arasında Banu Birecikligil’in Lathyrus’un Sabahı başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar.

Birecikligil'in yeni resim ve heykellerinden oluşan sergi temel sosyal ihtiyaçlarımız olan insan teması, aidiyet duygusu, sıcaklık, süreklilik, topluluk hislerini ve şu anda içinde bulunduğumuz tecrit ve yalnızlık duygusunu hafifletme arzumuzun barındırdığı tehlikeleri vurgulayarak, güncel sosyal/sağlık ikilemine bir paralellik kuruyor. Sanatçının yedinci kişisel sergisi, adını bezelye ailesinin oldukça zehirli bir üyesi olan Lathyrus bitkisinden alıyor.

Lathyrus, rengarenk narin çiçekleriyle masum görünümüne rağmen içinde çok zehirli türleri bulunan bir yabani bezelye ailesinin ortak adıdır. Bu yabani bezelye, kıtlık dönemlerinde fakir insanların besin kaynağı olmuştur. Bazı durumlarda ani yan etkilere sahip bu bitki, uzun süre tüketildiğinde bacaklardan bele doğru geri dönüşü olmayan bir felce neden olur. Birecikligil’in kendi bahçesindeki bu bitkiyle gerçekleşen masum ama zehirli bir karşılaşma sonrasında yaşadığı bir rahatsızlık, sanatçıda derin bir iz bırakır. Rahatsızlığının nedenini araştırdığında Birecikligil, bu bitkinin Rus ruletini andıran varlığıyla tanışır ve aklına şu anda yaşadığımız sorunları getiren bu bitki, sanatçı için zamanımızın bir nevi sembolü haline gelir.

Birecikligil konuyla ilgili düşüncelerini şöyle dile getiriyor: "İnsanlığın o dönemde karşı karşıya olduğu çıkmaz korkunç. Açlıktan ölmemek için felç olma riskini alacak kadar çaresiz olmak... Son dönemde bizler de kaygı ve ölüm korkusunu yakından tatmaktayız. Bir bitkinin kimyasal bileşimi veya bir virüs olsun; küçücük varlıkların fiziksel varlığımızı ve zihinsel sağlığımızı ne kadar zayıflattığını gördük. Rahatlıkla bozduğumuz doğaya dönmek için hissettiğimiz naif özlemin yetmediğini ve bir anda geri dönemeyecek kadar kırılgan olduğumuzu fark ettik."

.....

Banu Birecikligil, 1970 yılında İstanbul'da doğdu. 1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Özer Kabaş resim atölyesinden mezun oldu. Yüksek Lisans derecesini Institute for Art In Context, Berlin Sanat Üniversitesi'nde 2003 yılında aldı. “Lathyrus'un Sabahı” yedinci kişisel sergisi olan sanatçının eserleri uluslararası alanda Berlin, Köln, Basel ve Hong Kong'da sergilendi. Sanatçı çalışmalarına Bodrum'da devam ediyor.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.