Ayça Telgeren Kırık Ufuk

07/03/2024 - 27/04/2024

Galerist

Galerist, Ayça Telgeren’in galerideki beşinci kişisel sergisi Kırık Ufuk'a 7 Mart – 27 Nisan 2024 tarihleri arasında ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyor.

Kırık Ufuk, öngörülerin iyice bulanıklaştığı bir ortamda sanatçının bakışını yeniden gözden geçirme ihtiyacından doğuyor. Geleceğin muğlaklığı içinde ufku fiziksel ve metaforik anlamlarıyla bir bütün olarak ele alıp onu anlamlandırmaya çabalıyor. Sergiyi, hareket eden bir aks ile Passage Petits-Champs binasının girişinden başlatarak galerinin içinde dolaştıran sanatçı, mekânı bir beden gibi kurguluyor, ona bir çok katmanda temas ediyor.

Sergi, binanın zemin katında, İstiklal Caddesi'ne artık açılamayan ve böylelikle binanın geçit işlevinden arındırıldığı merdivenlerle başlayıp, birinci kata, sergi alanının girişindeki elektrik kapağına, oradan galerinin zeminine, duvarlarına ve hatta tavanına kadar sızıyor. Gözmerkezlilikten çıkıp tüm algılarımızı kullanarak binanın gövdesinde bir yolculuğa başladığımız bu sergide bize beton heykeller, mürekkepli resimler, karakalem çizimler ve video çalışmaların feminen formları eşlik ediyor. Kırık Ufuk, Passage Petits-Champs’ın bize ev sahipliği yaptığına ve kendi bedeninde gezinmemize izin verdiğine dair bir farkındalığı tetikliyor. İzleyiciler, bu bedende gezinirken, sanat ve mimari arasındaki sınırların bulanıklaştığı, ışık ve gölgenin, dokuların ve mekânsal düzenlemelerin etkileşimlerinin izlerini takip ettikleri, düşünmeye davet eden sürükleyici bir deneyimle kuşatılıyorlar. Her eser, izleyicilerin çevreleriyle ilişkilerini ve onun içindeki varlıklarını yeniden düşünmeye teşvik eden bir katalizör görevi görüyor. Sergi, izleyiciyi galeri alanının fiziksel sınırlarının ötesine taşıyarak mekanın her katmanıyla etkileşime geçmesini sağlıyor.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.