Toygun Özdemir, Mesut Öztürk LİSTE

08/06/2022 - 26/06/2022

Öktem Aykut

LİSTE'nin 2022 sayısında Öktem Aykut, Toygun Özdemir ve Mesut'un eserlerini, Türk Akademik Geleneği ile ilgili naif ve rafine yorumlar gerektiren iki çağdaş pozisyon sunuyor. Sunum, Özdemir'in yeni yağlıboya tablolarını ve Öztürk'ün devam eden üç farklı seramik serisinden seramik parçaları bir araya getiriyor.

Özdemir gerek manzaralarında gerekse portre ve natürmort çalışmalarında doğanın, insanın ve insanın içindeki değişim ve dönüşüm yeteneklerine doğa, insanlar ve nesneler üzerinden dikkat ediyor. 21. yüzyılın karmaşıklığına karışmış karakterleri canlandırıyor. Onları sanatçının varoluşunu yansıtan absürt ve paradoksal durumlara sokmak, kendine has bir kara mizah sağlıyor.

Mesut Öztürk, mimarlık tecrübesi ve arkeolojiye olan ilgisinden yola çıkarak eski uygarlıkların görsel geleneklerine atıfta bulunan formlar sunuyor. Halka serisi doğasında bulunan işlevsellik, soyutlama ve süsleme niteliklerini yeniden yorumluyor. Revak serisinin soruları, biçimsel ve orantılı gelenekleri, Roma ve Osmanlı mirasının mimarlık tarihini sorguluyor.

Toygun Özdemir'in anlatım tarzı ve figür kullanımı ile beraber Mesut Öztürk'ün biçim ve soyutlama ile deneyler, Türk resim, heykel ve seramiğinde önceki nesillere zengin referanslar sağlıyor. Kesinlikle özgün ve yeni nesil sanatçıları temsil ediyorlar, yine de Batılı ya da Oryantalist koşullanmalardan kendini kurtarmış soruların ağırlığı, Türk modern ve çağdaş sanat çevrelerinin başına bela oluyor.

Konuları gündelik temalara işaret ediyor ve renklerle birlikte kullanımları kasıtlı iddiasız ifade tarzları, eserlerini hem belirgin bir şekilde hem de ayrılmış, ancak erişilebilir. Mesut Öztürk'ün seramikleri, Toygun Özdemir'in tuval üzerine çalışmalarındaki soyut yönleri aydınlatıyor ve Özdemir'in resimleri Öztürk'ün yalın mimari formlarının özellikleri ile popu ortaya çıkarıyor. Her ikisi de dekoratif, işlevsel ve dekoratif kararlar ile açık uçlu bir deneysellik içinde birleştirir.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.