Oğuz Kaleli Exit

04/03/2021 - 04/04/2021

C.A.M. Galeri

 OĞUZ KALELİ | EXIT

04.03. - 04.04.2021

Çizginin farklı formlarını kendine özgü yapılara dönüştürerek tuval üzerine yansıtan Oğuz Kaleli’nin İstanbul’daki ilk kişisel sergisi “Exit” 4 Mart – 4 Nisan 2021 tarihlerinde C.A.M. Galeri’de izlenebilir.

Kaleli, çizgilerini: bambu, tahta ve eski inşaat demiri tasvirleriyle kurduğu çok katmanlılık, düzenli karmaşıklık hissinin verdiği ritim etkisinden ilham alarak oluşturuyor. Aklındaki bu kompozisyonları detaycı bir prensiple mimari konstrüksiyonu ve soyut formları ele alarak yansıtan sanatçı, resminin temasını figür ve mekân ilişkisi bağlamında kurguluyor.

Gerçekçi bir tarzı, zaman zaman distopik izlenimler yaratan mekânlarla birleştirerek; nesleneleri tıbbi bir operasyon detaycılığı ile ele alan sanatçının resimleri sosyal eleştiri niteliği de taşıyor. Yapıların karmaşık düzeni içerisinde izleyiciye tezat duygular da yaşatan Kaleli, romantik bir idealizme de ışık yakıyor. 

Kaleli resimlerini karakterize eden unsurları şöyle tanımlıyor: “Olguları, kendime özgü penceremden ortaya koyan çizgisel çalışma biçimimle, ahşap ve demirlerle oluşturulan eski ve yeni mimari yapılara insanların uyum sağlama süreçlerini yansıtmaya çalışıyorum. Uzun süredir yoğunlaşan bina yapımları ve kent sorumluluğunun gündelik yaşamı etkilemesiyle beraber, insan gücünün oraya yönelmesine tanık olan birisi olarak bu seri üzerinde çalışıyorum. Çalışmalarımda kullandığım mekânlarda gösterdiğim konstrüksiyonla insanları, bir arada konumlandırarak ve etkilendiğim mimari yapılarla ilişkilendirerek kaostan çıkış arıyorum.”

Oğuz Kaleli, nesneleri objektif formlarından kopararak kurguladığı; güncel gerçekliğe dair yeni birer deneyim gibi algılanabilecek resimlerinde, zamansız, bir yandan da dışarıdan dayatılan varoluşsal kuralları sorgulayan bir anlayışı yansıtıyor.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.