Ahmet Elhan - Argun Okumuşoğlu Burada İşler Karışık

13/01/2023 - 11/02/2023

Siyah Beyaz - Ankara

Galeri Siyah Beyaz, Argun Okumuşoğlu ve Ahmet Elhan’ın 13 Ocak – 11 Şubat 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Burada İşler Karışık “ isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. 2014 yılında ilk kez İstanbul’da 44A Sanat Galerisi’nde izleyiciyle buluşan “Burada İşler Karışık” sergisi, Ahmet Elhan fotoğrafları üzerine Argun Okumuşoğlu’nun yaptığı müdahalelerle, birbirinden bağımsız malzemeler, form arayışları ve hikâyelerle beslenen işlerden oluşuyor.

Ahmet Elhan’ın davranış biçimi üzerine Argun Okumuşoğlu’nun geliştirdiği tepki, bir anlamda diyaloğu sürdürülemeyen bir soru-cevap. Elhan’ın insan gözü hizasında gördüğü ve kameranın açısını değiştirmeksizin gösterdiği görüntü, o anın gerçekliğine ilişkin mesafeli ve nötr bir algı sunuyor. Okumuşoğlu’nun, seçtiği formları öne çıkardığı ya da var olan görüntünün üstüne yığma yaptığı müdahaleleri ise son derece öznel ve keyfi. Elhan’ın kompozisyonlarına sadık kalmaya gayret etse de fotoğraftaki elemanların başka malzemeyle yeniden üretilmesi, kapanması ya da yer değiştirmesi, kaçınılmaz bir yeni boyut kuruyor. Okumuşoğlu’nun, zemindeki referans noktasına bazı işlerde müthiş koruyucu ve temkinli yaklaştığını, bazılarında bu temkinin yerini fotoğrafın ruhundan ilham alınan bir heyecanın aldığını söylemek mümkün.

Büyükbabadan kalma bir kompasın terk edilmiş sahadaki bir kaleyi ölçtüğü, votka şişesinin üstündeki gümüş balıkların palmiyelerin altında yüzdüğü, renkli tellerin ağaç dallarını gürleştirdiği, hayâli kahramanların ormana saklandığı, tel ağlara takılan zokalar ve dışbükey bir camla merkez algısını yanıltan, son derece karışık ama derinlik katmanlarını çoğaltarak algıyı zenginleştiren bir oyun kuruluyor. Sergi, görsel sanatların temel problematiklerinden biri olan espas ve müzikteki çoksesliliği odağına alan, bir kısmı çok sessiz, renksiz ve yalın, bir kısmı çok gürültülü, kalabalık ve yoğun işlerden oluşuyor.

Argun Okumuşoğlu ve Ahmet Elhan’ın “Burada İşler Karışık” isimli sergisi 13 Ocak – 11 Şubat 2023 tarihleri arasında Pazar hariç her gün 11.00-19.00 saatleri arasında Galeri Siyah Beyaz’da ziyaret edilebilir.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.