Yuşa Yalçıntaş

Yuşa Yalçıntaş

Hakkında

(1985, İstanbul),
İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Seçili sergileri arasında; Young Masters Art Prize 10 th Anniversary Exhibition, La Galleria Royal Opera Arcade, Londra, İngiltere (2019); Yuka (Solo), Pi Artworks İstanbul, Türkiye (2018); Concealed, Kasa Galeri, İstanbul, Türkiye (2018); Causa Sui (solo), Pi Artworks İstanbul, Türkiye (2016); NevNesil: Oyun Parkı, Galeri Nev, Ankara, Türkiye (2015); Genç Koleksiyonerler, Elgiz Müzesi, İstanbul, Türkiye (2014); by Marcus Graf, Papko Sanat Koleksiyonu, İstanbul, Türkiye (2014); Başıbozuk, C.M. Kösemen ve Deniz Üster ile, The Empire Project, İstanbul, Türkiye (2013); Dialog: Art from Turkey, Viennafair, Viyana, Avusturya (2012); Sınırlar – Yörüngeler 09, Siemes Sanat, İstanbul, Türkiye (2011); Helsinki Connection, La Catedral Studios, Dublin, İrlanda (2011); Destroy Istanbul, Neurotitan Gallery, Berlin, Almanya (2011) ve Boundaries, Kuvataideakatemia, Helsinki, Finlandiya (2010) yer almaktadır.

Young Masters Art Prize Londra, İngiltere (2019) Onuncu Yıldönümü Ödülü’nü
kazanmıştır.

Yuşa Yalçıntaş’ın füzen ve karakalem çalışmalarında izleyicinin dikkatini çeken ilk şey, sıra halindeki benzer çocuklar ve bulundukları ortamı bir tiyatro sahnesi gibi gösteren hayali mekan tasviridir. Yalçıntaş, bunu “Oluşturduğum her kompozisyon bir ritüel, aynı zamanda bir oyun” diye ifade etmektedir. Belirli bir hikaye anlatmak gibi bir niyet yoktur ve ne olup bittiği asla tam olarak açıklanmaz, ancak her çocuğun bir rolü ve işlevi vardır. Şifreli senaryoların her birinde, bu özneler bir sır içerisindedir ve oyunun kurallarını bilmektedirler. Mekan, giysiler, pozisyonlar ve gerçekten de kompozisyonun içerisindeki her unsur orada gerçekleşmekte olan ritüele özel olarak tasarlanmıştır.

 

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.