Yıldız Doyran

Yıldız Doyran

Hakkında

E. Yıldız DOYRAN 1964 yılında Hopa’da doğdu. 1986 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim bölümü’nde araştırma görevliliği görevini yürütürken Yüksek Lisans derecesini aldı. 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde Resim Bölümü’nde Doktora derecesini aldı. Sonra . Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak çalıştı. 2006 yılında Doçentlik ünvanını alan Doyran, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde çalışmaya başladı. Profesörlüğünü Gazi Üniversitesi’nde alan sanatçı, 2014 yılına kadar burada çalıştı. 2014 yılında Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı olarak çalışmaya başladı. Halen bu görevine devam etmektedir.

Doyran’ın sanatının köklerini doğa ile modernizmden miras kalan postmodern kavramlar beslemektedir. Onun resim, fotoğraf ve enstalasyonlarında sezgi, tecrübe, anlık yaşantıların sonuçlarındaki yoğunlukların ifadesi arandığı görülmektedir. Eserlerinde sürekli olarak kendi kendine yeten insanın doğadaki mücadelesi ve sistemle oluşturduğu varoluş çelişkileri sorgulanmaktadır.

Doyran ondört kişisel sergisinin yanısıra, birçok ulusal ve uluslararası sergiye katılmıştır. Sanatçı kuruluşundan günümüze Uluslararası Kooridor Sanatçıları arasında yer almaktadır. Aşağıda kişisel sergileri bulunmaktadır:

Kişisel Sergiler

2000 “Anlar ve Izler” Galeri Soyut, Ankara

2002"Doğa / Nature "Devlet Resim Heykel Müzesi, Ankara

2004 “Makro” Galeri X, ISTANBUL

2005 “…”  Küratör:Nilgün Yüksel,Galeri Artist,ISTANBUL

2006 “Dönüşüm I” Küratör:Nilgün Yüksel ,Terakki  Vakfı Sanat Galerisi, İSTANBUL

2007  “Anın Farkında Olmak” AİBÜ İzzet Baysal Kültür Merkezi, BOLU

2008 “Demirin Üstünde Karınca İzi” Küratör: Denizhan Özer, Çağdaş Sanatlar Merkezi, ANKARA

2009“İlk Sığınağımız Bir Ağaç dalıydı” Achaia Clauss-Patras-YUNANİSTAN

2009 “Yaşam Başka Yerde” Atlas Sanat Galerisi, ANKARA

2009 “Direnme Noktası” Küratör: Denizhan Özer, Akademililer Sanat Galerisi, İSTANBUL 2010 “Döngüsel Gizler” Küratör: Denizhan Özer, Akademililer Sanat Galerisi, İSTANBUL,

2014     “Hayat Hamlesi”Slancio Vitale”,Roma Büyükelçiliği,Mostra Aperta Al Pubblico, Roma,İTALYA,

2015 “Hayat Hamlesi” Küratör: Denizhan Özer, Akademililer Sanat Galerisi, İSTANBUL

2018 “Çİ-Yaşam Enerjisi” Küratör:Dilek Karaiziz Şener,Artrooms Galeri,Girne,KIBRIS

2019 “Suya Yansıyanlar” Midland Hotel 29 Station Road NW4 4PN İngiltere LONDRA

2019 “Suya Yansıyanlar II”  Yakın Doğu Üniversitesi Türk Modern Sanatlar Müzesi Galerisi Lefkoşa, Kıbrıs

2020 “Yeniden Doğa” Düzce Üniversitesi STMF Sanat Galerisi A/B Salonu, Düzce

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.