Uğur Cinel

Uğur Cinel

Hakkında

1985 yılında İstanbul’da doğan Uğur Cinel, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünden 2010 yılında mezun oldu. Heykelin temel üretim disiplinleri olan modlaj, kolaj ve yontu tekniklerini benimseyen Cinel, çalışmalarını İzmir’deki atölyesinde sürdürmektedir. Sanatçının üretim sürecinin ilk basamağını malzemeyi derinlemesine anlamak oluşturur.

 

İlk anlamların ötesine, malzeme üzerinde yaptığı çeşitli deneyler ve katmanlar arasında çıktığı yolculukla ulaşır. Malzemenin dili üretime yön verirken kavramsal anlatının da parçası hâline gelir. Birbirini var eden boşluk ve doluluk kavramları ile tekrar eden geometrik formlar, sanatçının sıklıkla başvurduğu unsurlar arasındadır. Bunlar yalnızca malzemede veya formda görünür olmakla kalmaz, kavramsal bütünlüğün parçası olarak da sürece dahil olurlar. Ortaya çıkan, katılığına rağmen geçmişten bugüne devinen ve seyrine daima devam edecek olan zamanın yansımasıdır.

 

Seçili sergileri arasında "Akışın Tanığı" (Cendere Sanat Müzesi, Istanbul, 2022), “Suyun Bildikleri” (Pilot Galeri, İstanbul, 2022), “Gelecek Zaman” (Elgiz Müzesi, İstanbul, 2021), “Fauna” (Kozalak Alaçatı, İzmir, 2021), “Sinopale" 7 (Uluslarası Sinop Bienali, Sinop, 2019), “High Voltage: An Evening of Electronic Music” (Akkor audio-visual performans, Babylon, İstanbul, 2019), “Ot” (MÜGSF Cumhuriyet Müzesi, İstanbul, 2018), “Heykel Sanatının Ustalarına Saygı” (Elgiz Müzesi, İstanbul, 2017) ve “Ufuk Hattı” (Elgiz Müzesi, 2015, İstanbul) vardır.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.