TUNCA

Hakkında

2000’lerin başından bu yana toplumsal ve politik olaylar üzerindeki ideolojik kurguların ve tarihsel yücelticiliğin aşılmasını kendisine mesele edinen TUNCA, desenden, heykel, video ve performans formlarına uzanan çok yönlü bir pratiğe sahiptir. Resmi tarihlerden bireysel hikayelere “hafıza”nın devasa katmanları arasında gezinen sanatçı tanıklık olgusunu, belgeselciliğin ve işaret ediciliğin ötesinde çerçeve içine alır. Kullandığı fotografik belgeler, TUNCA’nın öznel belleği ile birleşir ve ardından kağıt üzerine bir başka kimyasal tortu olan füzen ile aktarılır. Sanatçının araştırma odaklı pratiği tarih yazımı ile ilgilidir, geçmişi kazıyla gün ışığına çıkarır, yeniden kurgular ve canlandırır.

TUNCA’nın kişisel sergileri arasında “Bedbahtlıklar ve Yeni Hazlar“, Galerist, İstanbul (2021); “Terra Amata”, Galerist, Istanbul (2017); “Desire”, ArtOn Istanbul (2014) ve “Residue”, Pi Artworks, İstanbul (2012) yer alır. Çalışmaları Tel Aviv Üniversitesi Sanat Galerisi, Tel Aviv, (2018); Corridor Project Space, Amsterdam (2017); Kasa Galeri, Istanbul (2016); santralistanbul, Istanbul (2015); CerModern, Ankara (2015); 4. Uluslararası Çanakkale Bienali, Çanakkale (2014), Kuad Gallery, Istanbul (2014), Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Istanbul (2011) ve Siemens Sanat Galerisi, Istanbul (2010) gibi birçok farklı müze ve kurum sergisinde yer almıştır. Eserleri İstanbul Modern Sanat Müzesi, Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Baksı Müzesi, Müze Evliyagil, Odunpazarı Modern Müze gibi müzelerin koleksiyonunda yer almaktadır. 2005 yılında, 9. İstanbul Bienali’ne paralel olarak “Yüzen Gecekondu” isimli performansında sanatçı, Guido Casaretto ile beraber Haliç’te inşa ettikleri yüzen bir gecekondunun içerisinde bir hafta geçirir ve bu süreci belgeler. TUNCA, 2017 yılında Paris’teki Cité Internationale des Arts ve 2018 yılında Tel Aviv’deki Artpost Tel Aviv konuk sanatçı programlarına katılmıştır. 2014 yılından bu yana gastronomi ve sanat bağlamında performanslar gerçekleştiren TUNCA, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezundur. Sanatçı Ayvalık’ta üretmekte ve yaşamaktadır.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.